Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران صبح یکشنبه ۲۳ تیر در شیروان به شرایط دشوار و زندگی سخت مردم در ایران اذعان کرد اما «ناکارآمدی» دولت و نظام جمهوری اسلامی را «ادعایی ناروا» دانست و گفت که ایران آمریکا را منزوی کرده است.

حسن روحانی به شیروان سفر کرد.

او که به استان خراسان شمالی سفر کرده، در اجتماع گروهی که در ورزشگاه کارگر تجمع کرده بودند، باردیگر شرایط ایران در دوره تحریم را «سخت» توصیف کرد اما مدعی شد که نظام در این دوره «روی پای خود ایستاده» و بدون کمک و استقراض « از مشکلات عبور کرده است».

حسن روحانی با تکرار ادعای مرکز آمار که از ایجاد ۳۲۱ هزار شغل جدید طی دوره یکساله بهار ۱۳۹۷ تا بهار امسال خبر داده بود، گفت که در یکسال گذشته بدهی‌های خارجی دولت کاهش یافته است.

به گفته او بدهی خارجی دولت ایران از ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون در سال ۱۳۹۶ به ۹,۵ میلیارد دلار رسیده است. روحانی از بیان جزئیات در باره بدهی دولت به نظام بانکی و نهادهای عمومی خودداری کرد.

او گفت که دولت ایران در این دوره «به سمت بیگانان و صندوق‌های بین‌المللی دست دراز نکرده» و مخارجش را «در حد امکان تهیه کرده است».

رئیس دولت جمهوری اسلامی اما در باره محل تامین منابع پرداخت بدهی خارجی و هزینه‌های جاری دولت توضیحی ارائه نکرد.

او سپس تحریم‌های آمریکا علیه ایران را «محکوم شده در افکار عمومی دنیا» توصیف کرد و گفت: «آمریکا در هر مسیری که حرکت کرد چه مسیر اجتماعی، چه سیاسی و چه حقوقی شکست خورد. در سازمان ملل و اجتماعات گوناگون در هفته اخیر در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ کشوری به آنها اعتنا نکرد. در اجلاس شورای حکام هم جز آمریکا و یکی دو کشور دیگر تمام کشورها از ایران حمایت کردند».

روحانی اما گفت که تحریم‌ها را موجب به وجود آمدن «شرایط سخت» در ایران دانست و اذعان کرد: « در کشور مشکل وجود دارد» و همه «مردم در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنیم».

رئس جمهوری ایران با این حال گفت: «اگر کسی ادعا کند ملت ایران در سایه فشارهای وارده دچار تزلزل شده است، حرفی ناروا، ناصحیح و دروغ گفته است».

او مدعی شد که در برابر این مشکلات «ملت و نظام در کنار هم ایستاده» و «با هم از مشکلات عبور خواهند کرد».

روحانی در راس یک هیئت دولتی صبح امروز به استان خراسان شمالی سفر کرد و قرار است که چند پروژه عمرانی را افتتاح کند.

Share