Share

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی افزایش نرخ تورم و نرخ برابری ارز را از پیامدهای تحریم دانست اما مدعی شد که ایران از دوره سخت عبور کرده است. او اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و حذف یارانه ثروتمندان تا جایی که امکان دارد، را از برنامه‌های آتی دولت اعلام کرد.

علی ربیعی سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران

علی ربیعی، یکشنبه ۲۳ تیر در نشست خبری، تحریم‌های آمریکا را غیرقابل مقایسه با دوره‌های قبل دانست و گفت که ایران دوره ۱۸ ماهه سختی را پشت سر گذاشته و تحریم‌ها شرایط سختی را به وجود آورده است.

او اما در ادامه مدعی شد که ایران مرحله سخت را پشت سر گذاشته و «از شوک اولیه تحریم‌ها عبور کرده است».

ربیعی بدون بیان جزئیات، شرایط آینده را «خوب» پیش‌بینی کرد و گفت که «نرخ تورم به  به رقم خوبی رسیده و آرامش نسبی در بازار حاکم شده و تورم شیب کاهنده گرفته است».

این اظهارات در حالی بیان شد که بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار، نرخ تورم نقطه به نقطه در خرداد امسال به ۵۰,۷ درصد و نرخ تورم کل به ۳۷,۶ درصد رسیده است.

این مرکز نرخ تورم گروه مواد خوراکی و آشامیدنی در پایان سه ماه نخست امسال را ۷۵ درصد گزارش کرده است.

سخنگوی دولت رشد نرخ تورم را ناشی از آنچه که «جنگ اقتصادی دولت آمریکا» خواند، دانست و گفت که دولت برای مقابله با شرایط ناشی از تحریم‌ها برنامه ریزی کرده است.

اصلاح قیمت انرژی شاید، حذف یارانه نان نه

ربیعی بدون بیان جزئیات گفت که دولت و مجلس شورای اسلامی در حال بررسی اصلاح قیمت حامل‌های انرژی هستند.

طی روزهای گذشته برخی رسانه‌ها از احتمال افزایش قیمت بنزین خبر داده بودند اما تا به حال هیچ یک از نهادهای حکومتی این خبر را تائید نکرده‌اند.

مجلس شورای اسلامی ایران صبح امروز (یکشنبه ۲۳ تیر) به منظور بررسی اصلاحات ساختاری بودجه جلسه غیرعلنی تشکیل داد. با این حال علی ادیانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت که قرار نیست فعلا قیمت سوخت افزایش یابد. وزارت نفت ایران هم طی روزهای گذشته هرگونه افزایش قیمت بنزین را تکذیب کرده است.

سخنگوی دولت هم از بیان جزئیات در باره اصلاح قیمت حامل‌های انرژی خودداری کرد و تنها گفت که وزارت صنعت، معدن، تجارت، مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه در حال بررسی این مسئله هستند.

ربیعی در باره احتمال حذف یارانه نان هم این موضوع را تکذیب کرد اما گفت که یارانه آردهای صنعتی حذف شده است.

او در ادامه گفت که دولت برنامه‌ای برای حذف یارانه نان ندارد اما تا جایی که بتواند یارانه سه دهک پردرآمد را حذف خواهد کرد.

مجلس شورای اسلامی ایران دولت را به حذف یارانه نقدی سه دهک درآمدی بالا موظف کرده است. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه اما عملیاتی کردن این مصوبه را ناممکن دانسته است.

سخنگوی دولت اما در جمع خبرنگاران گفت که دولت طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ یارانه نقدی پنج میلیون نفر از سه دهک درآمدی هشتم تا دهم را حذف کرده است.

بسته معیشتی برای ۱۱ میلیون نفر

ربیعی یکی از برنامه‌های دولت برای حمایت از کم‌درآمدها را ادامه توزیع بسته‌های حمایتی اعلام کرد اما در باره نحوه و زمان توزیع آن توضیح نداد.

به گفته سخنگوی دولت، ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بسته‌های حمایتی در نظر گرفته شده است.

او گفت که آخرین بار همزمان با ماه رمضان ۱۱ میلیون نفر مشمول دریافت بسته حمایتی ۳۰۰ هزار تومانی بودند.

دولت جمهوری اسلامی ایران از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ همزمان با افزایش نرخ تورم و نرخ ارز اعلام کرد که بسته‌های معیشتی را برای جبران کاهش قدرت خرید دهک‌های کم‌درآمد توزیع می‌کند.

این برنامه اما به دلیل آنچه که کمبود منابع مالی و یا تامین نشدن اعتبار آن اعلام شده، بارها متوقف و یا به صورت ناقص اجرا شده است.

براساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، هفت دهک درآمدی نخست بدون دریافت یارانه و یا کمک‌های دولتی امکان تامین هزینه معیشت را ندارند.


در همین زمینه:

روحانی: همه در شرایط سخت زندگی می‌کنند

Share