Share

به‌دنبال غرق شدن یک قایق بادی که شماری از پناه‌جویان را از لیبی به اروپا می‌برد، گاردساحلی تونس اعلام کرد ۸۲ جسد را از آب گرفته است.

قایق پناهجویان در مدیترانه – عکس از آرشیو

 

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز شمار جسد‌هایی که توسط گاردساحلی تونس از آب گرفته شده‌اند به ۸۲ نفر رسید. هفته گذشته در حادثه‌ای که هلال احمر تونس آن‌را «یکی از بدترین فجایع سال‌های اخیر» خوانده، قایقی حامل ۸۶ پناه‌جو که به امید رسیدن به اروپا از لیبی حرکت کرده بودند، در سواحل تونس غرق شد. ماهیگیران چهار نفر را نجات دادند اما بر اساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل یکی از آن‌ها جان خود را در بیمارستان از دست داد.

بازماندگان این قایق شمار مسافران این قایق را به گارد ساحلی تونس ۸۶ نفر اعلام کردند. شنبه ۱۳ ژوئیه مونگی سلیم، یکی از مقامات هلال احمر تونس به رویترز اعلام کرد همه ۸۲ جسدی که هفته پیش غرق شده بودند از آب گرفته شده‌اند. سواحل غربی لیبی مبدا اصلی عزیمت پناهجویان از آفریقا به شمار می‌آید که به امید رسیدن به اروپا وارد آب‌های مدیترانه می‌شوند. اخیرا تعداد این پناهجویان به خاطر آنچه «تلاش‌های ایتالیا و چند کشور دیگر برای اختلال در شبکه قاچاق انسان و حمایت از گارد ساحلی لیبی» خوانده می‌شود، کمتر شده است.

پیشتر و در ماه مه ۶۵ پناهجوی دیگر نیز که از لیبی به سمت اروپا حرکت کرده بودند، نزدیک سواحل تونس غرق شدند.

سازمان ملل مدیترانه را «مرگبارترین مرز دنیا» برای پناهجویان می‌داند.

Share