Share

فرانسه، بریتانیا و آلمان، سه قدرت بزرگ اروپا در یک بیانیه مشترک بر حفظ برجام و تعهدشان نسبت به توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرده و خواستار کاهش تنش‌ها و ازسرگیری مذاکرات با ایران شدند. همزمان فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد اروپا به‌دنبال «منطق» و «حفظ چیزی ست که مذاکره برای رسیدن به آن‌ سال‌ها وقت برده است». حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز از آمادگی برای مذاکره مشروط خبر داد.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه (عکس از آرشیو)

به گزارش خبرگزاری الجزیره کشورهای فرانسه، بریتانیا و آلمان یکشنبه ۱۴ ژوئیه/ ۲۳ تیر در یک بیانیه مشترک بر تعهدشان نسبت به توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرده و اعلام کردند زمان آن است که برای حل تنش‌های میان ایران و آمریکا اقدامات مسئولانه انجام شود و طرفین راهی برای کاهش تنش‌ها و از سرگیری مذاکرات با ایران پیدا کنند. این سه کشور اروپایی همچنین نسبت به «حملات» انجام شده در منطقه خلیج فارس و دریای عمان و کاهش امنیت در خاورمیانه و همچنین فروپاشی توافق هسته‌ای برجام ابراز نگرانی کردند. در این بیانیه آمده: «وضعیت مخاطره‌آمیز کنونی به شکلی‌ست که طرفین باید کمی مکث کنند و به عواقب اقداماتشان بیایندیشند».

همزمان فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا که برای افتتاح دفتر دیپلماتیک اتحادیه اروپا به کویت سفر کرده است، درباره تنش‌های میان تهران و واشنگتن گفت اتحادیه اروپا همه طرف‌ها را به «خویشتنداری حداکثری» دعوت کرده است. براساس گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) از سفر موگرینی به کویت، او خلیج فارس را «منطقه مشترک» میان اروپا و کشورهای خاورمیانه خوانده و گفت: «آنچه در خلیج [فارس] اتفاق می‌افتد، برای اروپا مهم است و آنچه در اروپا اتفاق می‌افتد، برای خلیج [فارس] مهم است. بنابراین، ضروری و طبیعی است که ما بر روی ارتباطات خود سرمایه‌گذاری کنیم».

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در باره موضع اروپا گفت: «در حال حاضر، خاتمه دادن به تنش‌های خاورمیانه منفعت مشترک همه ماست و منطقه مشترک ما به یک تقابل دیگر، به یک درگیری دیگر و به جنگ دیگر، نیاز ندارد. ما به رقابت تسلیحات هسته‌ای، نیازی نداریم. ما به منطق نیاز داریم. ما به جای باز کردن جبهه‌های جدید تقابل، به حفظ و بسط آن چیزی نیاز داریم که سال‌ها برای مذاکره در موردش وقت صرف شد». او که شنبه ۱۳ ژوئیه/ ۲۲ تیر به عراق سفر کرده بود، اعلام کرد «اتحادیه اروپا به‌طور کامل و همه‌ جانبه» از طرح عراقی‌ها برای میانجیگری میان ایران و آمریکا حمایت خواهد کرد.

به نوشته ایرنا در ایران نیز حسن روحانی، رئیس جمهوری در جلسه شورای اداری خراسان شمالی از مذاکره مشروط با آمریکا سخن گفت و آن‌را منوط به این دانست که آمریکا دست از «عهدشکنی» بردارد. روحانی گفت: «همین امروز آماده گفت‌و‌گو هستیم اما به شرط اینکه بر اساس منطق، عدالت و احترام متقابل باشد. ما تعهدات خود را مطابق با تعهدات طرف مقابل انجام می‌دهیم». او اما غنی‌سازی اورانیوم در داخل ایران را «حق مسلم» خواند و گفت تقاضای آمریکا برای توقف آن «غیرقانونی» است.

اتحادیه اروپا پیشتر برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران کانال مالی اینستکس را راه‌اندازی کرد اما مشخص شد که این سازوکار مالی دست‌کم در مرحله نخست تنها به واردات غذا و دارو به ایران کمک خواهد کرد. ایران نسبت به روند کُند راه‌اندازی اینستکس معترض است و برای فشار به اروپا تاکنون در دو گام بخشی از تعهدات برجامی خود را کاهش داده است.

در همین زمینه:

معاون موگرینی: کشورهای غیراروپایی هم به اینستکس می‌پیوندند

واکنش‌ها به افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران

Share