Share

در حالی که دو روز به آغاز تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا باقی مانده است، سعید جلیلی در نامه‌ای به کاترین اشتون کشورهای غربی را از استفاده از "ابزارهای غیرمشروع" پرهیز داد.

به گزارش منابع خبری ایران در آستانه تحریم گسترده نفتی اروپا علیه ایران، روز گذشته، پنج‌شنبه هشتم تیرماه، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست هیئت مذاکره‌کننده ایران با گروه ۵+۱ نامه‌ای به کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی و هماهنگ‌کننده گفت‌وگوهای ۵+۱ با ایران نوشت و از رویکرد غرب انتقاد کرد.

جلیلی در ایران نامه نوشت: "جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته آمادگی دارد به سهم خود در ابتکار عمل‌هایی که بتواند گفت‌وگوهایی موفق و روبه جلو را رقم بزند کماکان مشارکت نماید."

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی همچنین ادامه گفت‌وگوهای مثبت را در شرایطی ممکن دانسته است که در چارچوب راهبرد همکاری و در پی ایجاد اعتماد ایران باشد.

سعید جلیلی از "رویکرد غیرسازنده طرف غربی" نوشت و افزود: "مسئولیت هرگونه لطمه به روند سازنده گفت‌وگوها متوجه طرفی است که ابزارهای غیرمشروع را جایگزین منطق در گفت‌وگوها می‌کند."

کاترین اشتون چند روز پیش از لزوم حفظ فشار بر ایران دفاع کرده و گفته بود این تحریم‌ها در جهت رفع نگرانی‌های جامعه بین‌المللی از برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌شود

وزیران امور خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۲۳ ژانویه ۲۰۱۲ در نشست خود در بروکسل تصمیم گرفتند واردات نفت از ایران به کشورهای اروپایی را تحریم کنند.

این تصمیم قرار است از اول ژوئیه (۱۱ تیر ۱۳۹۱) عملی شود. تصمیم اتحادیه اروپا برای تحریم نفت ایران در رابطه با دلیل برنامه اتمی ایران است.

قدرت‌های جهانی می‌گویند ممکن است برنامه اتمی ایران اهداف نظامی داشته باشد اما تهران می‌گوید برنامه اتمی‌اش صرفاً مقاصد صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، نزدیک به یک ماه پیش گفت اتحادیه اروپا قصد ندارد تحریم نفتی ایران را لغو کند.

وی گفت: "ما تحریم‌های خود را نه بر اساس حرف بلکه بر اساس عمل تغییر می‌دهیم و به این دلیل تحریم‌های ما از روز اول ژوئیه اعمال خواهند شد."

کاترین اشتون نیز چند روز پیش از لزوم حفظ فشار بر ایران دفاع کرده و گفته بود این تحریم‌ها در جهت رفع نگرانی‌های جامعه بین‌المللی از برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌شود.

از سوی دیگر آمریکا نیز افزون بر تحریم‌های گسترده علیه ایران و همچنین تحریم کشورهای خریدار نفت ایران، شرکت‌های بیمه‌ای را که به نفتکش‌های ایرانی خدمات بیمه‌ای می‌رسانند جریمه می‌کند.

تحریم نفتی ایران از سوی اروپا تنها پس از سپری شدن مدت کوتاهی از دور سوم مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۵+۱، شامل آمریکا، روسیه، فرانسه، بریتانیا، چین و آلمان که روزهای ۱۸ و ۱۹ ژوئن (۲۹ و ۳۰ خردادماه) در مسکو برگزار شد، می‌گذرد.

شش قدرت جهانی از ایران می‌خواهند غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف سازد و در قبال آن سوخت هسته‌ای دریافت کند. آن‌ها همچنین می‌گویند نگران ماهیت برنامه اتمی ایران هستند و بر همین اساس برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای تهران، تحریم‌هایی را برقرار کرده‌اند.

به گفته صاحب‌نظران سومین دور مذاکرات هسته‌ای نیز نتیجه‌ای در بر نداشت و طرفین اعلام کردند مذاکرات در سطح کارشناسان فنی ۱۳ تیر ۱۳۹۱ ادامه خواهد یافت.

 

Share