Share

سخنگوی وزارت خارجه ایران بامداد چهارشنبه ۲۵ تیر تأیید کرد که یک فروند نفتکش خارجی در یکی از بندرهای ایران پهلو گرفته است. سید عباس موسوی درباره جزئیات سکوت کرد.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران (عکس: آرشیو)

یک فروند نفتکش امارات که با پرچم پاناما حرکت می‌کرد و مالک آن هم مشخص نیست  در آب‌های سرزمینی ایران در نزدیکی جزیره قشم ناپدید شده بود. این اتفاق شنبه گذشته همزمان با بیانیه وزارت دفاع بریتانیا برای اعزام ناوشکن «اچ. ام. اس دانکن» به خلیج فارس و بیانیه وزارت خارجه بریتانیا درباره ضمانت‌های لازم برای رفع توقیف از نفتکش حامل نفت خام ایران در جبل‌الطارق روی داده اما سه‌شنبه ۱۶ ژوئیه/ ۲۵ تیر در آسوشیتدپرس بازتاب یافت. چند ساعت بعد سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران تأیید کرد که این نفتکش در یکی از بندرهای ایران پهلو گرفته است:

«یک نفتکش خارجی به دلیل نقص فنی در خلیج فارس دچار مشکل شد که طبق مقررات بین‌المللی نیروهای ایرانی پس از دریافت درخواست کمک به سوی آن رفته و توسط یدک‌کش به سمت آب‌های ایران کشیده شده تا تعمیرات لازم روی آن صورت پذیرد. جزئیات بیشتر متعاقبا اعلام می‌شود.»

یک مقام وزارت دفاع آمریکا که نام او اعلام نشده بود در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس احتمال داده بود که نفتکش مفقود شده به دلیل نقص فنی به آب‌های سرزمینی ایران کشانده شده باشد. نکته در ابهام این است که ترانسپوندر نفتکش ریاح خاموش بود.

امارات متحده عربی ابتدا درباره نفتکش ریاح سکوت کرده بود اما شامگاه گذشته یک مقام اماراتی تأیید کرد که ترانسپوندر نفتکش ریاح خاموش شده اما پیش از آن اعلام خطر نکرده است. این مقام اماراتی به آسوشیتدپرس گفت که این کشور همراه با شرکایش در منطقه موقعیت نفتکش پنجاه و هشت متری ریاح را زیر نظر دارد.

از اطلاعاتی که از سیستم ناوبری ترانسپوندر این نفتکش مخابره شده چنین برمی‌آید که نفتکش امارات شنبه گذشته وارد آب‌های سرزمینی ایران در حوالی جزیره قشم شد که خود را به بندر شرجه امارات برساند و در آنجا پهلو بگیرد.

کاپیتان رنجیب راجا از موسسه رفینیتو که اطلاعات صدور نفت را گرد می‌آورد به آسوشیتدپرس گفته است که نفتکش مفقود شده در سه ماهی که از سفر دریایی‌اش می‌گذرد، هرگز ترانسپوندر خود را خاموش نکرده بود.

بیشتر بخوانید:

آسوشیتدپرس: نفتکش امارات در نزدیکی قشم ناپدید شد

Share