Share

شماری از فعالان محیط زیست در ایران با برگزاری تجمع به ساخت جاده در جنگل ابر اعتراض کردند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این فعالان می‌گویند ساخت این جاده "‌هیچ‌گونه توجیه اقتصادی و اجتماعی ندارد و تنها بر اساس وعده‌های انتخاباتی کاندیداهای مجلس و کسب منافع زمین‌خواران و مافیای چوب" ساخته می‌شود.

این فعالان می‌گویند "احداث این جاده نه تنها خواست روستاییان منطقه نیست بلکه عده‌ای دلال ساختمان به دنبال این هستند که با احداث جاده، ویلاها و ساختمان‌های ساخته شده در این منطقه را با قیمتی چند برابر قیمت فعلی به فروش برسانند."

فعالان محیط زیست: ‌ساخت جاده در جنگل ابر، هیچ‌گونه توجیه اقتصادی و اجتماعی ندارد و تنها بر اساس وعده‌های انتخاباتی کاندیداهای مجلس و کسب منافع زمین‌خواران و مافیای چوب ساخته می‌شود

به گفته فعالان محیط زیست تاکنون هزاران درخت برای ساخت این جاده قطع شده است. مقام‌های دولتی اما آمار متفاوتی اعلام کرده‌اند. محمدجواد محمدی‌زاده، رییس سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفته است تنها ۲۴ درخت قطع شده اما علیرضا اورنگی، رییس سازمان جنگل‌ها شمار درختان قطع شده را ۴۶۵ اصله درخت اعلام کرده است.

مخالفان احداث این جاده می‌گویند: "احداث این جاده موجب در معرض خطر قرار گرفتن بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه از جمله درخت سرخدار خواهد شد."

با وجود اعتراض فعالان محیط زیست اما حسین عاشور، مدیر روابط عمومی استانداری گلستان، "رسانه‌ها را در این موضوع دایه مهربان‌تر از مادر دانست" و به ایسنا گفت: "احداث جاده ابر، مصوبه دولت و از مطالبات مردم است."

خبرگزاری ایسنا نوشته است: "با وجود چهار راه ارتباطی بین استان‌های سمنان و گلستان چه ضرورتی بر احداث پنجمین جاده در این خصوص است؟"

هفته گذشته نیز ۳۷ نماینده مجلس ایران در تذکری به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور خواهان حفظ حیات درختان جنگل ابر شدند.

جنگل ابر با ۳۵ هزار هکتار وسعت، ادامه جنگل‌های سرسبز شمال ایران است که در ۵۰ کیلومتری شمال شرق شهر شاهرود و در کنار روستای ابر در استان گلستان قرار دارد.

جاده جنگل ابر نام جاده‌ای است که عملیات ساخت آن در مسیر بین شاهرود تا علی‌آباد استان گلستان آغاز شده است.

مخالفان ساخت این جاده می‌گویند، پنج جاده برای آمد و شد در مسیر دو استان گلستان به سمنان وجود دارد که می‌توان یکی از آن‌ها را به‌سازی و از آن استفاده کرد.

به گفته فعالان محیط زیست "ساخت این جاده باعث از بین رفتن دست‌کم ۵۰ هکتار از جنگل‌های و برهم خوردن تعادل اکولوژیک منطقه می‌شود."

جنگل ابر قسمتی از قدیمی‌‌ترین و زیباترین جنگل‌های هیرکانی با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر است.

 

Share