Share

در پی انتقال نازنین زاغری، زندانی سیاسی ایرانی-بریتانیایی از زندان اوین به بخش اعصاب و روان بیمارستانی در تهران، دولت بریتانیا نسبت به وضعیت او ابراز نگرانی کرد و از دولت ایران خواست تا اجازه دهند زاغری با خانواده‌اش ملاقات کند. ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، نگران اعتراف‌گیری از همسرش است و می‌گوید او زیر فشار است. یک نماینده حزب کارگر بریتانیا نیز نسبت به وضعیت زاغری ابراز نگرانی کرده است.

نازنین زاغری

نازنین زاغری

به‌گزارش گاردین، سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا چهارشنبه ۲۶ تیر / ۱۷ ژوئیه درباره نازنین زاغری گفت: «ما به‌شدت نگران وضعیت نازنین و خواهان آزادی فوری او هستیم و از ایران می‌خواهیم اجازه دهد اعضای خانواده با او ملاقات کنند و مراقبت‌ از او را زیر نظر داشته باشند.»

نازنین زاغری دوشنبه ۲۴ تیر / ۱۵ ژوئیه با دستبند و پابند از زندان اوین به بخش اعصاب و روان بیمارستانی در تهران منتقل شده و در بیمارستان تحت بازداشت نیروهای سپاه پاسداران است.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری از این‌که زاغری تحت فشار سپاه پاسداران مجبور به اعترافات ناخواسته و محکومیت بریتانیا شود، ابراز نگرانی کرده است.

نازنین زاغری پیش از انتقال به بیمارستان در تماسی تلفنی به خانواده‌اش گفته است: «وقتی به ایران آمدم تا پدر و مادرم را ببینم سالم و سر حال بودم. سه سال و اندی بعد و حالا دارند من را در یک بیمارستان روانی بستری می‌کنند. شرایط را ببین. کارم به کلینک روانی کشیده است. مایه خجالت است. زندان برای من سخت و سخت‌تر شده است. از این‌که در میانه یک بازی سیاسی گیر افتاده‌ام تنفر دارم.»

پیش از این ریچارد راتکلیف گفته بود که اعتصاب غذای همسرش در اعتراض به ادامه بازداشت می‌تواند مقامات ایران را به اقدامی وادار کند. اما او نگران برخورد سپاه پاسداران با زاغری است.

ریچارد رتکلیف گفته بود: «زمانی که او آخرین بار با مأموران سپاه پاسداران در اعتصاب غذا دیدار کرد، برای امضای توهین‌های مختلف به دولت بریتانیا و اعتراف به اقدامات مختلف تحت فشار قرار گرفت. از آن زمان من شروع به نگرانی کردم.»

او درباره انتقال نازنین زاغری به بیمارستان گفت: «وقتی او به بیمارستان منتقل شد، امیدوار بودیم. ما مدت‌هاست که خواستار درمان پزشکی او هستیم. بنابراین کاملاَ ابتدا از آن استقبال کردیم. اما پس از آن‌که متوجه شدیم او دوباره تحت کنترل سپاه پاسداران است و هیچ دسترسی به او وجود ندارد، بیشتر نگران شدیم.»

از سوی دیگر، تولیپ صدیق، نماینده حزب کارگر بریتانیا در مجلس عوام این کشور از چگونگی انتقال نازنین زاغری به بیمارستان انتقاد کرد و گفت: «با او همچون یک حیوان برخورد کرده و با دستبند و پابند از سلولش به بیمارستان منتقل کردند.»

صدیق در پارلمان بریتانیا گفت: «خانواده زاغری نگران‌اند که او را با مواد مخدر یا شکنجه وادار کنند تا به اقدامات ناکرده‌ی غیرقانونی اعتراف کند.»

تولیپ صدیق دولت بریتانیا را مورد سئوال قرار داد و گفت چه اقدامی برای درمان نازنین زاغری انجام داده است.

رسانه‌ها در هفته گذشته پرسش‌هایی را در مورد آزادی زاغری به ازای نفتکش «گریس ۱» ایران که بریتانیا و جبل‌الطارق آن را توقیف کرده بودند مطرح کردند. پس از این‌که در روز ۱۳ تیرماه دولت جبل‌الطارق اعلام کرد که با مشارکت نیروی دریایی بریتانیا نفتکش «گریس ۱» حامل نفت خام ایران را به دلیل نقض‌ تحریم‌های بین‌المللی در حمل نفت به سوریه توقیف کرده این موضوع مطرح شد که شاید با آزادی نفتکش ایران حاضر شود که نازنین زاغری را آزاد کند.

اما محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران ۱۹ تیر اعلام کرد که جمهوری اسلامی پیشنهادی مبنی بر معاوضه نازنین زاغری‌ با نفتکش از بریتانیا دریافت نکرده است.

نازنین زاغری خرداد سال جاری همزمان با پنجمین سالگرد تولد فرزندش در اعتراض به ادامه بازداشت و دوری از فرزنش دست به اعتصاب غذا زد. ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری نیز برای همراهی با همسرش در برابر سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن تحصن کرد و دست به اعتصاب غذا زد.

نازنین زاغری پیش از این هم اعتصاب غذا کرده بود. او ژانویه سال ۲۰۱۹ در اعتراض به ممانعت مسئولان زندان از دسترسی به درمان پزشکی به مدت چند روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

زاغری همراه فرزند دو ساله‌اش برای دیدار خانواده به ایران آمده بود که در ۱۵ فروردین ۱۳۹۵، نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران او را هنگام خروج از ایران در فرودگاه خمینی تهران بازداشت کردند و سپس به پنج سال زندان محکوم شد.

نازنین زاغری بیش از نیمی از حکم پنج سال حبس خود را تحمل کرده و مشمول قانون آزادی مشروط می‌شود. درخواست آزادی مشروط او به دادستانی تهران ارائه شده اما ترتیب اثری به آن داده نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

نیروهای امنیتی نازنین زاغری را در بخش اعصاب و روان بیمارستانی بستری کردند

Share