Share

در شهر اربیل عراق اعضای کنسولگری ترکیه در اقلیم کردستان در یک رستوران هدف گلوله قرار گرفتند. در این حادثه دست‌کم یک دیپلمات ترکیه کشته شد. رجب طیب اردوغان از این حمله به‌عنوان اقدامی «نفرت‌انگیز» یاد کرد. مقام‌های ترکیه گفته‌اند اقدامات لازم برای دستگیری عاملان این حمله آغاز شده است. سخنگوی وزارت خارجه ایران این حمله را محکوم کرد.

حضور نیروهای امنیتی اقلیم کردستان در مقابل ورودی رستوران «حقه‌باز» در منطقه «عین کاوه» محل وقوع ترور دیپلمات‌های ترکیه

حضور نیروهای امنیتی اقلیم کردستان در مقابل ورودی رستوران «حقه‌باز» در منطقه «عین کاوه» محل وقوع ترور دیپلمات‌های ترکیه

ظهر چهارشنبه ۲۶ تیر / ۱۷ ژوئیه هنگامی که سه تن از اعضای کنسولگری ترکیه در اقلیم کردستان در رستورانی به نام  «حقه‌باز» در منطقه «عین کاوه» اربیل مشغول خوردن غذا بودند هدف گلوله‌های یک یا چند فرد ناشناس قرار گرفتند. یکی از کارمندان سرکنسولگری ترکیه در این حادثه کشته شد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از صاحب رستوران گفته که مهاجم یک غیرنظامی بوده و دو اسلحه به همراه داشته و به‌طور مستقیم دیپلمات‌ها را مورد هدف قرار داده است.

عبدالخالق طلعت، رئیس پلیس اربیل گفته است که تحقیقات درباره این حمله آغاز شده و نیروهای امنیتی تمامی راه‌های خروجی اربیل به شهرهای دیگر عراق را بسته‌اند.

خبرگزاری رسمی عراق دیپلمات کشته‌شده را معاون کنسولگری ترکیه در اربیل عنوان کرده و گفته است دو نفر دیگر نیز کشته شده‌اند، اما مقام‌های ترکیه و رسانه‌های این کشور از فرد کشته‌شده به‌عنوان دیپلمات کنسولگری نام برده‌اند و از کشته شدن دو نفر دیگر چیزی نگفته‌اند.

نیروهای امنیتی اقلیم کردستان بعد اعلام کردند که یک دیپلمات ترکیه و یک غیرنظامی در جریان این حمله کشته شدند و یک غیرنظامی دیگر زخمی شده است.

وزارت امور خارجه ترکیه گفته است که تلاش‌ها برای شناسایی عامل حمله مسلحانه به دیپلمات‌های این کشور در اربیل عراق ادامه دارد.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در توئیتر نوشت: «پاسخ قاطعانه به عاملان این حمله شنیع داده خواهد شد.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز دقایقی بعد در یک پیام توئیتری این حمله را «نفرت‌انگیز» خواند و گفت: «به همراه مسئولان محلی و مرکزی عراق تلاش برای یافتن فوری عاملان حمله به کارکنان سرکنسولگری ترکیه در اربیل را آغاز کردیم.»

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه هم اعلام کرد که دولت ترکیه با بغداد و اربیل در تماس است و در صورت نیاز هیئتی به اربیل اعزام خواهد کرد.

چاووش‌اوغلو شمار مهاجمان را سه نفر اعلام کرد و گفت: «این افراد به دوعراقی دیگر در رستوران حمله کردند که یکی از آن‌ها جان خود را از دست داد و دیگری به شدت مجروح شد.»

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را به‌عهده نگرفته است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حمله تروریستی به اعضای سرکنسولگری ترکیه در اربیل عراق را محکوم کرد و تنها راه مقابله با تروریسم را «مبارزه مشترک جامعه جهانی با گروه‌های تروریستی از طریق پایان دادن به حمایت‌های سیاسی، مالی، تسلیحاتی و ایدئولوژیک» دانست.

چنین حملاتی آن هم در روز روشن در شهر آرام اربیل کم‌سابقه است. دولت اقلیم کردستان عراق به لحاظ سیاسی با دولت ترکیه متحد است، اما اعضای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، که بیش از سه دهه علیه آنکارا جنگیده‌اند، در بخش‌هایی از این منطقه فعالیت می‌کنند. آنکارا این گروه را یک سازمان تروریستی می‌نامد.

در ماه‌های اخیر ارتش ترکیه عملیات هوایی و زمینی مرزی خود علیه پ‌ک‌ک را تشدید کرده است.

حمله تروریستی امروز، چند روز پس از اعلام وزارت دفاع ترکیه برای راه‌اندازی یک عملیات نظامی جدید علیه نیروهای کرد در شمال عراق صورت گرفت. در بیانیه‌ای که روز شنبه منتشر شد، این وزارتخانه آغاز عملیات «چنگال ۲» که هدف آن نابودی غارها و پناهگاه‌های مورد استفاده افراد پ‌ک‌ک در منطقه هاکورک در شمال عراق است را اعلام کرد. در این بیانیه گفته شد عملیات در ساعات پایانی جمعه با حملات هوایی و توپخانه‌ای آغاز شد.

روز چهارشنبه نیروی هوایی ترکیه عملیاتی را انجام داد که در جریان آن دست‌کم هفت نفر از اعضای پ‌ک‌ک کشته شدند.

***

بیشتر بخوانید:

معاون کنسولگری ترکیه در تیراندازی در اربیل کشته شد

Share