Share

به گزارش شبکه سی ان ان، آمریکا در پی تنش با ایران صدها سرباز به پایگاهی در منطقه بیابانی شرق عربستان سعودی اعزام می‌کند. این نظامیان بخشی از همان نیروهایی‌اند که رئیس جمهوری آمریکا جمعه ۲۴ مه/ ۳ خرداد قبل از سفر به ژاپن اعلام کرده بود برای اهداف پیشگیرانه و برای حفاظت از دارایی‌ها، تجهیزات و نیروهای آمریکا به خاورمیانه اعزام می‌شوند.

 تصاویر ماهواره‌ای پایگاه «پلنت لبز» از پایگاه شاهزاده سلطان عربستان

بامداد پنجشنبه ۱۸ ژوئیه/ ۲۷ تیر شبکه سی ان ان به نقل از دو مقام وزارت دفاع آمریکا گزارش داد که پایگاه شاهزاده سلطان در بیابان‌های شرق عربستان سعودی در انتظار ورود ۵۰۰ نظامی آمریکایی است. فعلاً تعداد محدودی از نیروی نظامی و پشتیبانی ارتش آمریکا در پایگاه شاهزاده سلطان عربستان در حال ترمیم و گسترش زیرساخت‌های این پایگاه برای استقرار نیروهای بیشتر و نصب یک سامانه پدافندی پاتریوت مستقر شده‌اند. این نظامیان همچنین در حال احداث و گسترش یک باند فرودگاه برای جنگنده‌های آمریکایی هستند.

تصاویر ماهواره‌ای پایگاه «پلنت لبز» که سی‌ان‌ان به آن‌ها دست پیدا کرده، نشان می‌دهد که از نیمه نخست ماه گذشته میلادی تعداد محدودی نیروی نظامی و پشتیبانی آمریکایی در این پایگاه مستقر شده‌اند. تصاویر دیگری که اوایل ماه جاری میلادی برداشته شده هم نشان می‌دهد که زیرساخت‌های این پایگاه، از جمله باندهای فرود هواپیما، توسعه یافته است.

بعد از ظهر پنجشنبه ۲۳ مه/ ۲ خرداد پاتریک شاناهان، سرپرست مستعفی وزارت دفاع آمریکا در کاخ سفید با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کرد. پیش از این دیدار ترامپ اعلام کرده بود که قصد ندارد سرباز بیشتری به خاورمیانه اعزام کند اما بعد از گفت‌وگو با شاناهان پشت درهای بسته، ترامپ سرانجام با اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی به خاورمیانه موافقت کرد. ترامپ در آن زمان قبل از سفر به ژاپن گفته بود:

«ما می‌خواهیم [از نیروهایمان] حفاظت کنیم. ما نیروی نسبتاً کمی می‌فرستیم که وظیفه عمده آن‌ها حفاظت است.»

هنوز دولت ترامپ به کنگره آمریکا رسماً اعزام نیروهای تازه به عربستان را اطلاع نداده است. یک منبع مطلع به سی‌ان‌ان گفته است که کنگره به صورت غیررسمی در جریان قرار گرفته و انتظار می‌رود که هفته آینده اعزام این نیروها در مجلس نمایندگان آمریکا به بحث گذاشته شود.

بر اساس گزارش رسمی پنتاگون در پایگاه شاهزاده سلطان عربستان سعودی جنگنده‌های اف ۲۲ و سایر جنگنده‌های نسل پنجم ارتش آمریکا می‌توانند مستقر شوند.

ریاض و پنتاگون تاکنون موضوع استقرار نیروهای آمریکایی در پایگاه شاهزاده سلطان را رسماً در عربستان اعلام نکرده‌اند. در مه/ اردیبهشت سال جاری مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به نمایندگان کنگره گفته بود که واشنگتن قصد دارد با استناد به مجوزهای گذشته و با هدف ایجاد «بازدارندگی» ایران، جنگ‌افزارهایی به ارزش ۸.۱ میلیارد دلار به عربستان سعودی صادر کند. کنگره اما چهارشنبه گذشته با توجه به قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه به ممنوعیت فروش جنگ‌افزارها به عربستان سعودی و امارات رأی داد.

بر اساس طرح کنگره وزیر خارجه، وزیر دفاع و مشاور امنیت ملی دولت آمریکا می‌بایست در طی ۲۷۰ روز گزارشی به کنگره درباره اهداف سیاست خارجی، خطراتی که نیروهای آمریکایی را تهدید می‌کند و رابطه آمریکا با عربستان و کشورهایی مانند چین و روسیه و همچنین وضع حقوق بشر در این کشورها ارائه دهد.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری آمریکا با اعزام ۱۵۰۰ نظامی به خاورمیانه موافقت کرد

 

 

Share