Share

کمیته سوئد برای افغانستان اعلام کرد که از ۷۷ مرکز درمانی این نهاد غیردولتی در ۹ شهر ولایت میدان وردک افغانستان، ۴۲ مرکز در ۶ شهر این ولایت بر اثر فشارهای طالبان، بسته شده‌اند. طالبان حاضر به مذاکره برای حل مسئله شده‌اند.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

کمیته سوئد برای افغانستان می‌گوید با بسته شدن ۴۲ مرکز درمانی در ولایت میدان وردک ۶ هزار نفر از مردم این منطقه محروم شده‌اند.

سونی مانسون، مسئول این نهاد در افغانستان گفت: «ما خواستار گشایش دوباره این مراکز برای مردم هستیم و از تمامی طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهیم از اقداماتی که جان افراد محلی را در معرض خطر قرار می‌دهند، خودداری کنند.»

کمیته سوئد برای افغانستان حدود چهار دهه می‌شود که در افغانستان فعالیت می‌کند.

این مراکز درمانی در پی حمله نیروهای امنیتی افغانستان به یک مرکز درمانی این نهاد در ولایت میدان وردک که در نتیجه آن چهار نفر جان باختند، بسته شده‌اند.

وزارت دفاع ملی افغانستان چنین عملیاتی را تکذیب کرده و گفته بود تحقیقات در این زمینه را آغاز می‌کند.

در همین حال سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر در توئیتر اعلام کرد که طالبان با مراکز درمانی کمیته سوئد برای افغانستان در ولایت میدان وردک، مشکلی ندارد.

این در حالی است که سونی مانسون می‌گوید طالبان همکاران این نهاد را تهدید می‌کنند و می‌گویند اگر این مراکز را تعطیل نکنید «شما و خانواده‌هایتان با پیامدهایی مواجه خواهید شد».

طالبان گفته‌اند امروز، پنج‌شنبه ۲۷ تیر / ۱۸ ژوئیه با این نهاد غیردولتی سوئدی درباره تعطیلی مراکز درمانی گفت‌وگو می‌کنند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اعلام کرده که مذاکرات برای «حل وضعیت موجود» است.

روز پنج‌شنبه کمیته سوئدی با گروه‌های امدادگر که در افغانستان فعالیت می‌کنند نیز جلسه‌ مشترکی در مورد چگونگی حفاظت از جان مردم برگزار خواهد کرد.

طالبان در حال حاضر کنترل تقریباً نصف افغانستان را در دست دارند و از زمان دخالت آمریکا در این کشور در اکتبر ۲۰۰۱ تاکنون بیش از پیش قدرت گرفته‌اند.

Share