Share

دولت افغانستان اعلام کرد؛ حمله دیروز به دانشگاه کابل که دست کم ۸ کشته و ۳۴ زخمی در بر داشته، کار طالبان بوده است، و تردیدی در این باره وجود ندارد. طالبان این اتهام را رد کرده است. نماینده غیرنظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در افغانستان در واکنش به حملات روزهای اخیر گفت که طالبان بزرگترین مانع صلح در افغانستان است.

Afghans security personnel investigate at the site of a bomb explosion in front of Kanul University in Kabul on July 19, 2019. - At least four people have been killed and several wounded after a bomb detonated near a university in Kabul on july 19, officials said, the latest violence to hit the war-torn Afghan capital. (Photo by STR / AFP)

انفجار روز گذشته در کابل دست کم هشت کشته بر جای گذاشت / عکس از AFP

روز گذشته، در حالی که گروهی از دانشجویان مقابل ورودی دانشگاه کابل در انتظار برگزاری آزمون «ستاژ قضایی» و «شورای طبی» گرد آمده بودند، انفجار بزرگی رخ داد. بر اثر این انفجار، دست کم ۸ نفر کشته و ۳۴ نفر زخمی شدند، و حال برخی از زخمی‌ها وخیم گزارش شده است.

به گزارش روزنامه «۸صبح»، حمله به دانشگاه کابل با بمب‌ جاگذاری شده ار خودرو انجام شد. دو مین جاسازی‌شده در نزدیکی محل حمله نیز کشف و خنثی شدند. در صورت انفجار این مین‌ها تعداد قربانیان می‌توانست بسیار بیشتر شود.

با وجود اینکه طالبان مسئول حمله اخیر را نپذیرفته، پلیس افغانستان گفته تردیدی ندارد که این حمله کار این گروه است.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان حمله به مراکز علمی را محکوم کرده و از تمامی گروه‌های مسلح خواسته است که به بی‌طرفی نهادهای آموزشی احترام بگذارند و این نهادها را میدان جنگ و سیاست خود قرار ندهند.

۱۰ هزار نفر برای شرکت در آزمون ستاژ قضایی اسم‌نویسی کرده بودند. با وجود حمله تروریستی و کشته و زخمی‌شدن برخی داوطلبان، آزمون با یک ساعت تاخیر برگزار شد. وزارت تحصیلات عالی اعلام نکرده که چه تعداد از داوطلبان آزمان در میان کشته‌شدگان بودند.

اما طبق آمارهای دولتی، تنها یک مامور انتظامی در میان کشته‌شدگان است و سایر قربانیان غیرنظامی هستند.

هر دو گروه طالبان و داعش طی چند وقت اخیر در کابل حملات تروریستی انجام دادند. طالبان معمولاً نیروهای افغان و مقامات دولتی را هدف قرار می‌دهد و هدف حملات داعش در اغلب موارد اقلیت شیعه‌مذهب بوده است.

تعهد طالبان در نشست صلح: کشتار غیرنظامیان به صفر می‌رسد

حمله به دانشگاه کابل چند روز پس از نشست بین‌افغان قطر صورت گرفت. طالبان در این نشست توافق کرد که مانع تلفات غیرنظامیان شود. این گروه همچنین متعهد شده بود که تاسیسات عام‌المنفعه از جمله مدارس، دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها حمله نکند.

نشست بین‌افغان طی دو روز، در تاریخ ۱۶ تیر/ ۷ ژوئیه و ۱۷ تیر/ ۸ ژوئیه با میزبانی مشترک آلمان و قطر در دوحه برگزار شد. دولت افغانستان نماینده رسمی در این نشست نداشت؛ دلیل آن امتناع طالبان از مذاکره مستقیم با دولت است. طالبان معتقد است که دولت افغانستان دست‌نشانده ایالات متحده است و هر گونه قرارداد صلح از خلال مذاکره مستقیم با ایالات متحده می‌تواند محقق شود.

در جریان گفتگوهای صلح، طالبان بارها به مواضع دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور حمله کرد و تلفات زیاد نظامی و غیرنظامی بر جای گذاشت. به گفته کارشناسان، حملات طالبان اهرم فشار این گروه در مذاکرات صلح با ایالات متحده است.

حمله به دانشگاه کابل همچنین یک روز پس از حمله طالبان به فرماندهی پلیس قندهار رخ داد. وزارت داخله افغانستان اعلام کرده که آمار کشته شدگان این حمله ۱۰ نفر، شامل هفت غیرنظامی و سه پلیس بوده است. ۵۹ غیرنظامی و ۲۷ پلیس دیگر نیز زخمی شده اند. زنان و کودکان در میان کشته‌شدگان هستند. سازمان امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که این حمله در پاکستان طرح‌ریزی شده است.

عبدالله عبدالله در واکنش به این حملات گفته است که طالبان «باوری به صلح ندارد.» او افزود که با وجود جنگ‌طلبی طالبان، این انتظار وجود داشت که بعد از چند دور نشست صلح، این گروه تغییری در رفتار خود نشان دهد، اما خشونت‌ها ادامه یافته که خود نشان از عدم باور طالبان به صلح است.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز با وجود محکوم کردن این حملات از سوی طالبان، گفته که تمام مردم نسبت به روند گفتگوهای صلح خوشبین هستند و حملات اخیر خوشبینی آنها را مخدوش می‌کند.

نیکلاس کی نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان نیز ضمن محکوم کردن حملات طالبان در قندهار و کابل، طالبان را بزرگترین مانع صلح در افغانستان دانسته است.

گروه طالبان عملاً نیمی از افغانستان را در کنترل خود دارد.

«۸صبح» گزارش داده است که این گروه اخیراً حملات خود را تشدید کرده و در هفته گذشته شمار زیادی تلفات نظامی به حکومت افغانستان تحمیل کرده است؛ از جمله، سه‌شنبه گذشته در ولسوالی آب‌کمری در بادغیس، بیش از ۳۰ نیروی کماندوی افغان کشته شدند. در همین روز در حمله طالبان به معدن لاجورد بدخشان ۲۰ نیروی امنیتی افغان را اسیر کردند. روز چهارشنبه نیز یک نیروی نفوذی طالبان یک فرمانده نظامی را در ولسوالی قره‌باغ در غرنی به ضرب گلوله کشت.


در همین زمینه:

پایان نشست بین افغان در قطر: افزایش امید به صلح

Share