Share

نیروهای امنیتی کردستان عراق شنبه اعلام کردند مردی را دستگیر کرده‌اند که احتمالاً مسئول ترور دیپلمات ترکیه‌ای در اربیل است. نیروهای امنیتی باور دارند که مظنون، برادر یکی از نمایندگان کرد پارلمان ترکیه است.

ترور دیپلمات ترکیه در رستورانی در اربیل / عکس از آرشیو

نیروی امنیتی داخله اقلیم کردستان عراق (آسایش) در بیانیه‌ای گفت: «منطقه کردستان، در کمتر از یک هفته پس از وقوع حمله، روز شنبه اعلام کرد که فردی را دستگیر کرده است که ترور یک دیپلمات ترکیه در رستورانی در اربیل را طرح‌ریزی کرده بود.»

این بیانیه از مظنون نام نبرده اما گفته که «گزارش‌ها نشان می‌دادند» که خواهر او یک نماینده کرد در مجلس ترکیه است.

بیانیه دیگری از سازمان ضدتروریسم، یک نیروی امنیتی دیگر کردستان عراق، نام مظنون را مظلوم داغ اعلام کرد.

گزارش شده که مظلوم داغ متولد سال ١٩٩٢، شهروند ترکیه و از اهالی شهر دیاربکر است.

در حمله روز چهارشنبه در رستورانی در اربیل که به قصد ترور هیئت دیپلمات‌های ترکیه انجام شد دست کم دو نفر شامل جانشین کاردار کنسولگری ترکیه کشته شدند. دو مقام امنیتی کردستان و یک شاهد گفته‌اند که مهاجم با یک خودرو فرار کرده و همدست او این خودرو را می‌رانده است.

خشونت سیاسی در اربیل، پایتخت اقلیم شبه‌خودمختار کردستان، به نسبت کم است. پس از حمله ایالات متحده به عراق در سال ۲۰۰۳ این کشور درگیر اختلافات قومی و جنگ داخلی بوده است، اما منطقه کردستان در مقایسه با سایر مناطق عراق بیشتر مصون بوده است.

حمله به دیپلمات ترکیه چند هفته بعد از آغاز عملیات جدید نظامی ترکیه علیه شبه‌نظامیان کرد مستقر در شمال عراق صورت گرفت.

دشمن اصلی آنکارا در عراق حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) است. این گروه اردوگاه‌هایی در منطقه مرزی و کوهستانی شمال اربیل دارد. شبه‌نظامیان کرد فعال در جنوب شرقی ترکیه، در طی دهه‌ها جنگ با دولت مرکزی، از منطقه شمال عراق به عنوان پناهگاه و محل آموزش و تمرین نظامی استفاده می‌کنند.

ترکیه و حزب حاکم اقلیم کردستان (KDP)، گروه پ‌ک‌ک را مسئول حملات گذشته به منافع و  مواضع ترکیه در شمال عراق، از جمله یورش به اردوگاه نظامی ترکیه در زمستان گذشته، معرفی کردند.

دیار دنیز، مسئول اطلاع‌رسانی نیروهای مدافع خلق (HPG) شاخه نظامی حزب کارگران کردستان (PKK) هر گونه ارتباط با حمله اخیر را رد کرده است.

ترکیه در پاسخ به ترور دیپلماتش شمال عراق را بمباران کرد.


در همین زمینه:

 

در پی حادثه اربیل، ترکیه شمال عراق را بمباران کرد

حمله تروریستی به دیپلمات‌های ترکیه در اربیل عراق

Share