Share

کابینه بریتانیا به ریاست ترزا می، نخست‌وزیر مستعفی دوشنبه ۲۲ ژوئیه/۳۱ تیر درباره نفتکش توقیف‌شده این کشور توسط سپاه پاسداران یک جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد. ریاست این جلسه را ترزا می به عهده دارد. همزمان با این تحولات ۱۶۰ هزار نماینده تصمیم می‌گیرند که جانشین ترزا می چه کسی خواهد بود: بوریس جانسون یا جرمی هانت؟ وزیر خارجه مستعفی یا وزیر خارجه کنونی؟ نتیجه رأی‌گیری روز سه‌شنبه مشخص می‌شود و چهارشنبه همین هفته نخست‌وزیر جدید کارش را آغاز می‌کند.

نفتکش “استینا ایمپرو” بریتانیا

یک سخنگوی دفتر نخست‌وزیری بریتانیا موضوع نشست اضطراری کابینه ترزا می را «امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس» نامیده است.

 جمعه گذشته روابط عمومی سپاه پاسداران اعلام کرد، نیروهای سپاه نفتکش استینا ایمپرو بریتانیا را که با پرچم این کشور از بندر فیجره امارات به طرف الجبیل عربستان می‌رفت توقیف کرده‌اند. این اقدام ظاهراً در پاسخ به توقیف سوپر تانکر گریس ۱ حامل نفت خام ایران در تنگه جبل‌الطارق انجام شد. جمعه هفته گذشته دادگاه عالی جبل‌الطارق توقیف این نفتکش را تا ۳۰ اوت تمدید کرد.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا از احتمال اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران خبر داده است. فیلیپ هاموند، وزیر دارایی بریتانیا اما اعلام کرده تحریم‌های چندانی به عنوان گزینه تنبیهی وجود ندارد.

یک روز قبل از برگزاری نشست اضطراری کابینه بریتانیا، جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان و ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه تلفنی گفت‌وگو کرد. بر اساس بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر شد، وزیران خارجه سه کشور اروپایی توافق کردند که تأمین امنیت عبور و مرور کشتی‌ها از تنگه هرمز اولویت اصلی کشورهای اروپایی است و در همان حال از افزایش تنش‌ها نیز می‌بایست خودداری شود.

قرار است که در این زمینه وزیران خارجه تروئیکای اروپایی با یکدیگر در گفت‌وگو بمانند.

همزمان با گفت‌وگوی تلفنی وزیران خارجه سه کشور اروپایی حامی برجام، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با انتشار پیامی در توییتر هشدار داد:

«اشتباه نکنید! جان بولتون که در فریب ترامپ برای ورود به “جنگ قرن” ناکام مانده و نگران فروپاشی تیم بی است، در حال ریختن زهر خود به انگلیس است به این امید که این کشور را به باتلاق بکشاند. تنها خردورزی و دوراندیشی می‌تواند چنین توطئه‌هایی را خنثی کند.»

در همان حال وزارت خارجه کویت نیز با انتشار بیانیه‌ای یادآوری کرد که اقداماتی مانند توقیف نفتکش بریتانیا سبب افزایش تنش‌ها در خاورمیانه می‌شود.

وزارت خارجه کویت از جامعه بین‌المللی خواست تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها را به کار گیرد و اطمینان حاصل کند که طرفین متعهد به خویشتنداری و احترام به قوانین دریایی بین‌المللی هستند.

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» از آغاز عملیات «سنتیل» (نگهبان) در خلیج فارس و دریای عمان و سایر آبراه‌های خاورمیانه با هدف ارتقای امنیت کشتی‌رانی خبر داده است.

در این عملیات کشورها می‌توانند نفتکش‌های خود را اسکورت کنند و در همان حال از حمایت سایر کشورها تحت فرماندهی ایالات متحده آمریکا برخوردار شوند. خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات آگاه گزارش داده که محتمل‌ترین گزینه پیوستن بریتانیا به این ائتلاف نظامی است.

بیشتر بخوانید:

بریتانیا فایل صوتی مکالمه نفتکش «استینا ایمپرو» و سپاه پاسداران را منتشر کرد

Share