Share

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه ۲۲ ژوئیه/۳۱ تیر درگذشت.

دوشنبه ۴ ژوئن/ ۱۴ خرداد: یوکیا آمانو هنگام سخنرانی در نخستین نشست شورای حکام بعد از خروج آمریکا از برجام

به گزارش خبرگزاری رویترز آژانس بین‌المللی اتمی در نامه‌ای به کشورهای عضو این سازمان، خبر درگذشت آمانو را اعلام کرد. در این نامه آمده است:

«دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تأسف و اندوه عمیق درگذشت یوکیا آمانو دبیرکل را اعلام می‌کنیم. دبیرخانه مفتخر است که آخرین اندیشه او در نامه استعفای خود به شورای حکام را یادآوری کند: به لطف حمایت اعضا و تعهد کارکنان، طی دهه گذشته آژانس نتایج ملموسی را در پیشبرد هدف “اتم‌ها برای صلح و توسعه” به‌دست آورد. من از دستاوردهایمان بسیار مفتخر هستم و از اعضای آژانس نیز قدردانی می‌کنم.»

آژانس انرژی اتمی همچنین اعلام کرد که پرچم‌های نماد این سازمان در کشورهای عضو، به صورت نیمه‌افراشته درمی‌آید.

آمانو  هفته گذشته درخواست کرده بود که تا پیش از ماه مارس (اسفند) سال آینده میلادی، به دلیل مشکلات جسمی از مدیر کلی آژانس کناره‌گیری کند.

آمانو در سال ۲۰۰۹ پس از محمد البرادعی مقام مدیر کلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به عهده گرفت.

 او که فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه توکیو است، در سال ۱۹۷۲ در وزارت خارجه ژاپن مشغول به کار شد. در آوریل ۲۰۰۱ در مقام نماینده ژاپن با عنوان کارشناس دولتی در هیئت سازمان ملل متحد در زمینه مسائل موشکی منصوب و درست سه ماه بعد از آن وارد گروه متخصصان سازمان ملل در زمینه مطالعات منع گسترش و خلع سلاح هسته‌ای شد.

آمانو در سفارتخانه‌های ژاپن در ویتنام، واشنگتن و بروکسل نیز حضور داشته و همچنین یکی از اعضای هیئت اعزامی ژاپن به کنفرانس خلع سلاح هسته‌ای در ژنو بود.

یوکیا آمانو  چهار سال قبل در سفرش به ایران با حسن روحانی، رئیس جمهوری و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد.

بیشتر بخوانید:

آمانو: باید بر برنامه هسته‌ای ایران بسیار دقیق نظارت کنیم

Share