Share

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد وجود شبکه جاسوسان تربیت شده مرتبط با سازمان سیا در ایران «دروغ محض» است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا (عکس: آرشیو)

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات صبح دوشنبه ۳۱ تیر در نشستی خبری که در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در تاریخ ۲۸ خرداد سال جاری موفق به انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان اطلاعاتی آمریکا شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه ۲۲ ژوئیه/۳۱ تیر با انتشار پیامی در توییتر ادعای وزارت اطلاعات مبنی بر انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان سیا در ایران را رد کرد:

«این گزارش درباره بازداشت جاسوسان سیا در ایران کاملاً غلط است. صفر حقیقت. فقط دروغ و پروپاگاندا (مثل خبر ساقط شدن پهپادشان) توسط یک رژیم مذهبی که به طور بدی ورشکست شده و هیچ اطلاعی هم ندارد که چه باید بکند. اقتصادشان از بین رفته، و بدتر هم خواهد شد. ایران یک گند تمام عیار است!»

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات صبح دوشنبه از شناسایی و دستگیری ۱۷ نفر خبر داد. این شخص درباره نحوه دستگیری متهمان به جاسوسی گفت:

«جاسوس‌ها آموزش دیده بودند که با احساس خطر، طی هماهنگی با سیا و رساندن خود به نقطه‌ای از پیش تعیین شده در شهرهای مرزی، منتظر حضور رابط اطلاعاتی سیا در صحنه شوند و با هدایت وی از کشور خارج گردند که البته در این زمینه جاسوس‌هایی که قصد فرار اضطراری از کشور را داشتند، به جای ملاقات با رابط سیا در مرز، با رابط ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ملاقات کردند و نهایتا دستگیر شدند.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا صبح دوشنبه ۲۲ ژوئیه/ ۳۱ تیر در واکنش به خبر دستگیری ۱۷ نفر در ایران که به جاسوسی برای سازمان سیا متهم شده‌اند گفت:

«حکومت ایران سابقه درازی در دروغگویی دارد. نظر من شخصاً این است که حکومت ایران درباره اقداماتی که می‌خواهد انجام دهد، ادعاهایی می‌کند که قدری نمک و فلفلش زیاد است.»

وزیر خارجه آمریکا از آوردن مثال‌های مشخص خودداری کرد و گفت:

«فهرست بلندبالایی در دست داریم از آمریکایی‌هایی که [در ایران زندانی‌اند] و برای بازگشتشان به وطن تلاش می‌کنیم.»

سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرده که به زودی حکم اعدام متهمان این پرونده اجرا می‌شود.

بیشتر بخوانید:

وزارت اطلاعات: ۱۷ «جاسوس» سیا دستگیر شدند

 

Share