Share

پژوهشگران اقلیمی هدایت یک مراسم یادبود را در ماه آینده میلادی برعهده خواهند داشت که برای نخستین یخچال طبیعی قربانی تغییرات اقلیمی در ایسلند برگزار می‌شود. در لوح یادبود تهیه‌شده برای این مراسم خطاب به آیندگان آمده است که «تنها شما خواهید دانست که ما کاری کردیم یا نه».

نامه به آیندگان بر لوح یادبود یخچال «اوکی» ایسلند ــ عکس: شبکه‌های اجتماعی

ایسلند اکنون ۳۹۹ یخچال طبیعی دارد. اوکیوکول (معروف به «اوکی»)‌ یخچال چهارصدم بود که یک قرن پیش با ۵۰ متر پهنای یخ در غرب ایسلند منطقه‌ای به وسعت ۱۵ کیلومتر مربع را می‌پوشاند. از این یخچال اکنون تنها یخ‌پاره‌ای در وسعت یک کیومتر مربع با ضخامتی به اندازه ۱۵ متر به جای مانده و از تعریف یخچال طبیعی خارج شده است. دلیل آن گرمایش زمین ناشی از فعالیت بشری است.

مراسم یادبود برای این یخچال از دست‌رفته در ۱۸ اوت و به هدایت آرتور مگنسون، یک نویسنده مشهور ایسلندی، ادور سیگورسن، جغرافیدان ایسلندی و  پژوهشگران دانشگاه رایس هوستون از تگزاس ایالات متحده برگزار خواهد شد.

بر لوح یادبود تهیه‌شده برای این مراسم «نامه‌ای خطاب به آیندگان» نوشته شده است: «اوکی اولین یخچال طبیعی ایسلند است که از تعریف یخچال خارج می‌شود. در ۲۰۰ سال آینده همه یخچال‌های ما قرار است سرنوشتی مشابه پیدا کنند. این یادبود برای تأکید بر آن است که ما می‌دانیم چه اتفاقی در حال رخ دادن است و چه باید کرد. تنها شما خواهید دانست که ما کاری کردیم یا نه.»

هرچند اوکی اولین یخچال ذوب‌شده ایسلند است، در جایی مثل تاجیکستان در سه دهه اخیر هزار یخچال طبیعی کوچک محو شده‌اند.

در پایان این نامه در کنار تاریخ «اوت ۲۰۱۹»، شاخص « 415ppm CO2» هم آمده است. این شاخص اشاره به میزان گاز گلخانه‌ای دی اکسید کربن در جو بر اساس اندازه‌گیری ماه مه سال جاری است که از پیش‌بینی‌ها بیشتر بود. گازهای گلخانه‌ای مسبب گرمایش زمین هستند.

بر اساس توافق اقلیمی پاریس، اغلب کشورهای جهان توافق کرده‌اند که حد گرمایش زمین نسبت به دوران پیشاصنعتی را ۲ درجه سانتی‌گراد نگه دارند.

هرچند ایالات متحده از این توافق خارج شده است، بسیاری از پژوهشگران و فعالان محیط زیست آن را کافی نمی‌دانند و می‌گویند افزایش ۱,۵ درجه‌ای نسبت به دمای زمین در دوران پیشاصنعتی عواقب فاجعه‌بار تغییرات اقلیمی را به همراه خواهد داشت. آنها همچنین خواهان وضع سیاست‌های رادیکال‌تر محیط زیستی و سازوکاری برای نظارت بر دولت‌ها جهت اجرای این سیاست‌ها هستند.


در همین زمینه:

گرمایش زمین: هزار یخچال‌ طبیعی کوچک تاجیکستان در سه دهه اخیر محو شدند

Share