Share

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که این کشور در پاسخ به توقیف نفتکش بریتانیا توسط سپاه در نظر دارد یک نیروی حفاظتی با مشارکت کشورهای اروپایی برای تضمین امنیت ناوبری و دریانوردی در تنگه هرمز تشکیل دهد. هانت ایران را متقابلاً به راهزنی دریایی متهم کرد.

دوشنبه ۲۲ ژوئیه/ ۳۱ تیر: سخنرانی جرمی هانت در پارلمان بریتانیا

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا دوشنبه  ۲۲ ژوئیه/ ۳۱ تیر بعد از تشکیل جلسه اضطراری کابینه بریتانیا در سخنانی که در پارلمان این کشور ایراد کرد گفت:

«بر اساس حقوق بین‌الملل ایران حق نداشت مانع از عبور کشتی بریتانیا شود، چه رسد به آنکه نیرو در کشتی پیاده کند. بنابراین می‌توان گفت که این اتفاق یک راهزنی دریایی است.»

جمعه گذشته روابط عمومی سپاه پاسداران اعلام کرد، نیروهای سپاه نفتکش استینا ایمپرو بریتانیا را که با پرچم این کشور از بندر فیجره امارات به طرف الجبیل عربستان می‌رفت توقیف کرده‌اند. این اقدام ظاهراً در پاسخ به توقیف سوپر تانکر گریس ۱ حامل نفت خام ایران در تنگه جبل‌الطارق انجام شد. جمعه هفته گذشته دادگاه عالی جبل‌الطارق توقیف این نفتکش را تا ۳۰ اوت تمدید کرد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی عصر دوشنبه در یک نشست خبری گفت:

«توقیف کشتی انگلیس در تنگه هرمز اقدامی تلافی‌جویانه نیست بلکه در جهت تضمین امنیت کشور در آب‌های سرزمینی و بر اساس قوانین جاری و قوانین عبور از تنگه صورت گرفته و یک اقدام حقوقی درست و به جا از سوی جمهوری اسلامی ایران است.»

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» از آغاز عملیات «سنتیل» (نگهبان) در خلیج فارس و دریای عمان و سایر آبراه‌های خاورمیانه با هدف ارتقای امنیت کشتی‌رانی خبر داده است. انتظار می‌رفت که بریتانیا در پاسخ به توقیف نفتکش این کشور توسط نیروهای سپاه به این ائتلاف بپیوندد. جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا اما راه دیگری را پیشنهاد داد:

«ما از این پس تلاش خواهیم کرد ائتلافی را به رهبری اروپا برای تأمین امنیت دریانوردی تشکیل دهیم با این هدف که رفت و آمد کشتی‌های تجاری و [امنیت] خدمه آن‌ها را در این راه‌آبی حیاتی در منطقه تضمین کنیم.»

بعد از توقیف نفتکش استینا ایمپرو توسط سپاه، بریتانیا ۱۷ نفتکش متعلق به این کشور را هنگام عبور از تنگه هرمز اسکورت کرده است. هانت گفت بریتانیا به تنهایی از عهده این کار برنمی‌آید.

یک روز قبل از برگزاری نشست اضطراری کابینه بریتانیا،  هانت با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان و ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه تلفنی گفت‌وگو کرد. بر اساس بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر شد، وزیران خارجه سه کشور اروپایی توافق کردند که تأمین امنیت عبور و مرور کشتی‌ها از تنگه هرمز اولویت اصلی کشورهای اروپایی است و در همان حال از افزایش تنش‌ها نیز می‌بایست خودداری شود. همزمان با برگزاری نشست اضطراری کابینه ترزا می، صدا و سیمای جمهوری اسلامی تصاویری از خدمه نفتکش استینا ایمپرو بریتانیا را منتشر کرد. ۲۲ خدمه در کشتی زندگی می‌کنند و این کشتی در بندر عباس پهلو گرفته است.

وزیر خارجه بریتانیا تأکید کرد که بریتانیا در پی رویارویی نظامی با ایران نیست و از سیاست‌های فشار حداکثری دولت ترامپ نیز پیروی نمی‌کند.

بیشتر بخوانید:

کابینه بریتانیا درباره ایران نشست اضطراری تشکیل می‌دهد

Share