Share

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد که ممکن است کمک یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری آمریکا به این کشور مجدداً پرداخت شود. اما شرط دارد و شرط آن هم این است که پاکستان به روند مذاکرات نماینده آمریکا با طالبان کمک کند. ترامپ گفت: «من می‌توانستم ظرف یک هفته در این جنگ پیروز شوم. من فقط نمی‌خواهم ده میلیون نفر را به کشتن بدهم.»

دوشنبه ۲۲ ژوئیه/ ۳۱ تیر: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار و گفت‌وگو با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در کاخ سفید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه ۲۲ ژوئیه/ ۳۱ تیر در دیدار و گفت‌وگو با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان اظهار امیدواری کرد که این کشور بتواند به عنوان میانجی دستیابی به توافق صلح با طالبان برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را تسهیل کند. ترامپ برقراری مجدد کمک یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری آمریکا به پاکستان را به توفیق در این زمینه مرتبط دانست:

«فکر می‌کنم پاکستان به ما کمک خواهد کرد که مشکل افغانستان را حل کنیم.»

ترامپ همچنین اعلام کرد که علاقمند است در بحران هند و پاکستان پادرمیانی کند. عمران خان هم از این پیشنهاد  استقبال کرد.

راویش کومار، سخنگوی وزارت خارجه هند اما ساعتی بعد با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«ما اظهارات دونالد ترامپ در زمینه آمادگی برای میانجیگری بین هند و پاکستان درباره موضوع کشمیر را ملاحظه کرده‌ایم. اما تاکنون هیچ درخواستی از سوی نارندرا مودی نخست وزیر هند از رئیس جمهور آمریکا در این زمینه صورت نگرفته است. موضع همیشگی هند این است که تمام مسائل مهم با پاکستان تنها به صورت دوطرفه مورد بحث قرار گیرد.»

بنابراین فقط بحران افغانستان به عنوان زمینه‌ای برای نقش‌آفرینی رئیس جمهوری آمریکا باقی ماند. ترامپ سال گذشته با انتشار پیام‌هایی در توییتر پاکستان را به دروغگویی و فریبکاری متهم کرده بود و گفته بود که پاکستان به یک جای امن برای گروه‌های مسلح طالبان تبدیل شده است. خان این اتهامات را بی‌پاسخ نگذاشت و اعلام کرد که پاکستان در مبارزه با تروریسم ۷۵ هزار کشته داده و بیش از ۱۲۳ میلیارد دلار هزینه کرده و نقشی هم در وقایع ۱۱ سپتامبر نداشته. خان از آمریکا خواست وعده ۲۰ میلیارد دلار کمک مالی به پاکستان را عملی کند. با پیشرفت مذاکرات صلح دوحه، آمریکا مایل است از رابطه با پاکستان تنش‌زدایی کند. ترامپ در دیدار روز دوشنبه خود با عمران خان در کاخ سفید گفت:

«تحت رهبری شما در آمریکا اتفاقات خوبی خواهد افتاد و من فکر می‌‌کنم در پاکستان هم اتفاقات بزرگ خوبی خواهد افتاد.»

عمران خان هم ظاهراً از نقشی که آمریکا در مذاکرات صلح با طالبان برای پاکستان در نظر گرفته خشنود بود. نخست‌وزیر پاکستان گفت:

«امیدواریم که بتوانیم طالبان را در روزهای آینده متقاعد کنیم گفت‌وگوها با دولت افغانستان را آغاز کنند و در این زمینه به پیشرفت‌هایی هم برای حصول یک توافق سیاسی دست بیابند.»

مهم‌ترین هدف آمریکا خروج نیروهای نظامی‌اش از افغانستان بعد از دستیابی به یک توافق صلح پایدار است. ترامپ هشدار داد:

«من می‌توانستم ظرف یک هفته در این جنگ پیروز شوم. من فقط نمی‌خواهم ده میلیون نفر را به کشتن بدهم. طرح‌هایی درباره افغانستان دارم که اگر می‌خواستم در آن جنگ پیروز شوم افغانستان از صحنه روزگار محو می‌شد و واقعاً ظرف ۱۰ روز تمام می‌شد. نمی‌خواهم این کار را انجام دهم.»

همزمان با دیدار و گفت‌وگوی ترامپ و عمران خان، فرماندهان ارتش دو کشور نیز با هم گف‌وگو کردند. ارتش پاکستان به همکاری وسیع‌تر با ارتش آمریکا علاقمند است.

بیشتر بخوانید:

سفر عمران‌خان به واشنگتن: امید به تحکیم روابط با آمریکا

 

Share