Share

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری اسلامی عازم پاریس شد. عراقچی حامل پیامی مکتوب برای امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه است. پاسخ قطعی ایران به طرح «توقف در برابر توقف» به منزله آتش‌بس سیاسی در بحران برجام، پیش از اجرایی شدن سومین گام ایران در کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای؟

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد که  عراقچی در سفرش به پاریس پیام مکتوب روحانی را تسلیم امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه خواهد کرد.

امانوئل بون، مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه ۸ ژوئیه /۱۷ تیر در سفر دو روزه‌اش به تهران و در دیدار و گفت وگو با حسن روحانی، رئیس جمهوری و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی طرح «توقف در برابر توقف» را به ایران پیشنهاد داد. بر اساس این طرح چنانچه ایران بپذیرد که اقدامات بیشتری برای کاهش تعهداتش در برجام انجام ندهد، آمریکا هم خواهد پذیرفت تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال نکند. این طرح به مثابه یک آتش‌بس سیاسی زمان خواهد خرید تا آغاز گفت‌وگوها برای حفظ برجام ممکن شود. سید عباس موسوی در سفرش به پاریس حامل پاسخ مکتوب روحانی به پیشنهاد مکرون است که امانوئل بون به خط رئیس جمهوری فرانسه با خود به تهران آورده بود.

سفر امانوئل بون به تهران، دومین سفر او به ایران در یک ماه گذشته است و امانوئل مکرون نیز چهار گفت‌وگو با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و دو گفت‌وگو با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی درباره برجام انجام داده است.  مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه در تهران گفته بود:

«امانوئل مکرون به دنبال دستیابی به ابتکارات مشترک برای ایجاد آتش‌بس در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بوده و معتقد است که این اقدام به کاهش تنش‌های رو به تزاید در منطقه منجر خواهد شد.»

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا روز گذشته در سخنانی که در پارلمان بریتانیا بعد از نشست اضطراری کابینه ترزا می درباره توقیف نفتکش بریتانیا توسط سپاه ایراد کرد، اعلام کرد که این کشور با همکاری اتحادیه اروپا در پی تشکیل یک نیروی حفاظتی در خلیج فارس است. وزیران خارجه آلمان و فرانسه از این طرح حمایت کرده‌اند.

مکرون ۱۵ ژوئیه/۲۴ تیر را به عنوان آخرین مهلت برای از سرگیری گفت‌وگو میان تمام کشورهای درگیر در قرارداد برجام تعیین کرده بود. ایران اما به تعهدات خود بازنگشت. اکنون برای نجات برجام دو ماه فرصت باقی مانده است. در این میان اما سطح تنش با آمریکا ارتقا پیدا کرده. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه گذشته بعد از دیدار و گفت‌وگو با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در کاخ سفید گفت:

«رک بگویم، برایم سخت‌تر می‌شود که بخواهم با ایران مذاکره و توافق بکنم. ما آماده مواجهه با بدترین وضعیت ممکن هستیم، کاملا آمادگی داریم البته آماده تعقل‌گرایی هم هستیم، باید ببینیم چه می‌شود.»

هفته گذشته پولیتیکو نوشته بود سطح تنش بین ایران و آمریکا در حدی است که ممکن است برنامه فرانسه شکست بخورد.

بیشتر بخوانید:

تماس‌های مکرون با روحانی و پوتین برای حفظ برجام

Share