Share

مقام‌های کره جنوبی روز سه شنبه ادعا کردند، جت‌های نیروی هوایی کره جنوبی ۳۶۰ بار برای هشدار به یک هواپیمای نظامی روسیه که دو بار حریم هوایی کره جنوبی  را در سواحل شرقی این کشورنقض کرده بود تیراندازی کرده اند. روسیه بلافاصله ادعای کره جنوبی را رد کرد. سفیر روسیه در کره جنوبی اما خواهان تحقیقات پیرامون این واقعه شد.

هواپیمای A50 نیروی هوایی روسیه در حوالی جزیره تاکیشیما که مالکیت آن مورد مناقشه است

کره جنوبی می‌گوید، سه فروند هواپیمای نظامی (شامل دو بمب افکن و یک هواپیمای تجسسی) روسیه ابتدا وارد منطقه شناسایی دفاعی کره جنوبی در مرز ساحل شرقی کره جنوبی شدند و سپس هواپیمای تجسسی وارد حریم هوایی کره جنوبی شد.روسیه می‌گوید، دو بمب‌افکن این کشور در حال پرواز معمول تمرینی بر فراز آب‌های بی‌طرف بوده‌اند و وارد حریم هوایی کره جنوبی نیز نشده‌اند.

بنابر اعلام دولت کره جنوبی، تعدادی از جنگنده‌های شکاری کره جنوبی شامل چند فروند اف- ۱۶ به منطقه آمدند و ده مُنَوَر و ۸۰ تیر توسط مسلسل به نشانه هشدار شلیک کردند. مقام‌های سئول می‌گویند، هواپیمای اکتشافی روسی منطقه را ترک کرد، اما دوباره بازگشت و حدود چهار دقیقه در حریم هوایی کره جنوبی بود. مقام‌های کره جنوبی می‌گویند که پس از شکسته شدن دوباره حریم هوایی این‌بار جت‌های جنگنده دو منور و۲۸۰ تیر از مسلسل برای هشدار شلیک کردند.

مقام‌های کره جنوبی گفته‌اند این نخستین بار از زمان پایان جنگ دو کره است که حریم هوایی کره جنوبی نقض می‌شود. جنگ کره طی سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ در جریان بود.

وزارت خارجه کره جنوبی و روسای ستاد مشترک، جانشین سفیر روسیه و وابسته نظامی این کشور در کره جنوبی را به نشانه اعتراض احضار کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس چهارشنبه ۲۴ ژوئیه یون سانگ هیون، رئیس کمیته سیاست خارجی پارلمان کره جنوبی اعلام کرد که ماکسیم ولکوف، سفیر روسیه در سئول تأسف خود را از وقوع این پیشامد اعلام کرده و خواهان تحقیقات مستقل درباره این حادثه شده است.

روز گذشته (سه‌شنبه) وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای ورود هواپیماهای این کشور به حریم هوایی کره جنوبی را تکذیب کرد. این بیانیه همچنین تیراندازی هشدار جت‌های کره جنوبی به سوی هواپیماهای روسیه را رد کرده و گفته بود چنین چیزی رخ نداده و تنها جنگنده‌های کره جنوبی در مانوری غیر حرفه‌ای از کنار هواپیماهای روسی پرواز کرده‌اند که این تهدید به حساب می‌آید. در این بیانیه آمده است:

«اگر خلبان‌های روسی احساس می‌کردند که تهدید امنیتی وجود دارد، پاسخ می‌دادند.»

حریم هوایی که کره جنوبی به آن اشاره می‌کند بر فراز تعدادی از جزیره‌های کوچکی است که در اختیار کره جنوبی است و تقریبا در میانه فاصله بین دو کشور کره جنوبی و ژاپن قرار گرفته است. این جزیره‌ها محل اختلاف این دو کشور بوده، اما روسیه هیچگاه بخشی از این اختلاف نبوده است.

ژاپن که مدعی است این جزیره‌ها به این کشور تعلق دارد به اقدام کره جنوبی در زمینه تیراندازی اعتراض کرده و گفته است کره جنوبی حق تیراندازی در حریم ژاپن را ندارد. کره جنوبی هم اعتراض ژاپن را رد کرده و می‌گوید این اعتراض موضوعیت ندارد چرا که این جزایر متعلق به کره جنوبی است. ژاپن همچنین به روسیه نیز در رابطه با “نقض” حریم هوایی ژاپن اعتراض کرده است.

پانویس:

این خبر با اطلاعات تازه به روز شد

Share