Share

بوریس جانسون روز چهارشنبه و در نخستین روز از کار خود به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا در برابر پلاک ۱۰ خیابان داونینگ سخنرانی کرد و گفت می‌خواهد بریتانیا را متحد کند. نخست وزیر جدید بریتانیا گفت، احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون رسیدن به یک توافق بسیار کم است اما در هر حال این کشور سر تاریخ مقرر از اتحادیه اروپا خارج می شود.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید بریتانیا

بوریس جانسون در نخستین سخنرانی خود از ارزش‌هایی از جمله برابری و دموکراسی سخن گفت و افزود به همین دلیل است که باید برگزیت به سرانجام رسد زیرا مردم به آن رای داده‌اند و این تصمیم باید محترم شمرده شود. ¨جانسون گفت: بریتانیا در تاریخ مقرر ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج می‌شود:

«من با تمام وجود معتقدم که می‌توانیم در ۹۹ روز به توافق جدید با اتحادیه اروپا برسیم. اما بعد دیگر صبر نخواهیم کرد.»

نخست وزیر بریتانیا گفت که خواهان یک همکاری جدید با اتحادیه اروپا است.

او همچنین گفت، پیامش به ایرلندی‌ها این است که اطمینان دارد به یک توافق دست می‌یابد. با این وجود افزود که باید برای احتمال بسیار بعیدی که توافقی درکار نباشد آماده بود.

مساله ایرلند از جمله مهمترین مسائل مطرح در زمینه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است. در حال حاضر شهروندان بریتانیا می‌توانند بین مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند بدون نیاز به هیچ کنترلی تردد کنند. خروج بدون توافق وضعیت را پیچیده می‌کند.

بوریس جانسون گفت بریتانیا باید به فرصت‌ها نگاه کند. او خواهان ماهواره‌های بیشتری برای بریتانیا و کاهش مالیات برای نوآوری‌ها شد و از مخالفت با بنادر آزاد سخن گفت.

نخست وزیر جدید بریتانیا پیش از این سخنرانی ابتدا به دیدار ملکه رفته بود. جانسون گفت ملکه الیزابت از او خواسته است تا دولت جدید را تشکیل دهد و او هم پذیرفته است.

روز سه شنبه و با اعلام نتایح رای‌گیری حزب محافظه‌کار بریتانیا، بوریس جانسون شهردار پیشین لندن و وزیر امور خارجه سابق بریتانیا جانشین ترزا می شد.

رقیب اصلی بوریس جانسون برای نخست وزیری بریتانیا  جرمی هانت، وزیر امور خارجه بود. جانسون و هانت ماه گذشته  طی مناظرات متعدد و رقابت نفس‌گیری برای دریافت رای اعضای حزب محافظه کار و رهبری اینده بریتانیا رقابت کردند.

چالش اصلی بوریس جانسون در مقام نخست وزیری بحران بریگزیت ( خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است)، او وعده داده تا بریتانیا را چه با توافق چه بدون توافق تا پایان اکتبر از اتحادیه اروپا خارج کند، بسیاری در بریتانیا از جمله در پارلمان و نیز در کابینه مخالف خروج از اتحادیه بدون توافق هستند.

ترزا می، روز چهارشنبه در حالی پس از سه سال با نخست وزیری بریتانیا خداحافظی کردکه دولتش در اجرای برگزیت و رسیدن به توافقی برای خروج از اتحادیه اروپا ناکام بود.

 سال ۲۰۱۶ در جریان یک رفراندوم در بریتانیا، حدود ۵۱ درصد از رای دهندگان به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند. از آن زمان مذاکرات پیچیده و طولانی برای خروج بزرگترین عضو اتحادیه از آن صورت گرفته اما هنوز دولت بریتانیا و اتحادیه به توافقی دست نیافته‌اند.

بیشتر بخوانید:

روابط آمریکا و بریتانیا در دوران بوریس جانسون چگونه متحول خواهد شد؟

Share