Share

طالبان در حالی‌که در مذاکرات صلح شرکت می‌کنند همزمان بر حملات خود نیز می‌افزایند. آن‌ها به ولایت‌های کابل و فراه حمله کرده‌، آنتن‌های مخابراتی چند شهر را قطع کرده‌اند و گفته می‌شود تمامی بخش‌های شهر کران منجان در ولایت بدخشان را گرفته‌اند.

اعضای مسلح طالبان در غرب ولایت فراه، ولایت همجوار با ایران

اعضای مسلح طالبان در غرب ولایت فراه، ولایت همجوار با ایران

آسوشیتدپرس به‌نقل از محب‌الله محب، سخنگوی پلیس در ولایت فراه، واقع در غرب افغانستان، گزارش داده که نیروهای طالبان شامگاه سه‌شنبه یکم مرداد / ۲۳ ژوئیه به یک پست بازرسی در این ولایت حمله کرده و ۴ مأمور پلیس را کشته‌ و دو نفر دیگر را زخمی کرده‌اند.

به‌گفته محب، دو مهاجم در تیراندازی‌ها کشته شدند. طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند.

طالبان به حملات خود در نقاط مختلف افغانستان ادامه می‌دهند و به‌طور عمده نیروهای امنیتی این کشور را هدف قرار می‌دهند. آن‌ها همزمان در حال پیشبرد مذاکرات صلح با آمریکا برای پایان دادن به جنگ ۱۸ ساله در افغانستان هستند.

صبح امروز، چهارشنبه ۲ مرداد / ۲۴ ژوئیه نیز پلیس کابل اعلام کرد که یک مین کنار جاده‌ای در منطقه «تنگی تره‌خیل» واقع در حوالی شهر «ده سبز» از ولایت کابل منفجر شد. این حمله نیروهای خارجی را هدف قرار داده بود.

فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پلیس کابل به روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان گفت به غیرنظامیان و نیروهای امنیتی افغانستان هیچ آسیبی نرسیده است و «در صورتی که به نیروهای خارجی تلفاتی وارد شده باشد، از سوی خود آن‌ها اعلام خواهد شد، ما در این مورد چیزی نمی‌گوییم».

طالبان در اطلاعیه‌ای ادعا کرده‌اند که این حمله را یکی از افراد انتحاری این گروه با استفاده از موتورسیکلتِ پر از مواد منفجره انجام داده و نیروهای سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) را هدف قرار داده است.

طالبان همچنین گفته‌اند که در این حمله شمار زیادی از نیروهای آمریکایی کشته و زخمی شده‌اند، اما آمار مشخصی از تلفات احتمالی ارائه نداده‌اند. نیروهای خارجی در این‌باره چیزی نگفته‌اند.

یک منبع آگاه نیز روز چهارشنبه به شبکه «طلوع‌نیوز» افغانستان گفت طالبان تمامی بخش‌های شهرهای کران منجان از ولایت بدخشان را گرفته‌اند.

طالبان ۱۰ روز پیش به این شهر حمله کردند و پس از تصرف معدن لاجورد، از معادن سنگ‌های قیمتی که از شهرت جهانی برخوردار است، به مرکز این شهر حمله کردند.

این منبع آگاه افزوده است که پس از نرسیدن کمک به نیروهای دولتی، عبدالولی حسینی، فرمانده پلیس کران منجان با ۴۰ نفر ازنیروهایش به نورستان فرار کرد و ده‌ها تن از نیروهای خیزش مردمی به طالبان پیوستند.

پیش از این، وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرده بود که به‌زودی برای بازپس‌گیری معدن لاجورد عملیاتی را آغاز خواهد کرد.

از سوی دیگر روزنامه هشت صبح افغانستان روز گذشته (سه‌شنبه) در گزارشی نوشت طالبان آنتن‌های مخابراتی کابل، هرات، جلال‌آباد و مزارشریف کلان‌شهرهای افغانستان را قطع کرده‌اند.

این روزنامه نوشت: «قطع شبکه‌های مخابراتی در بلخ نشان می‌دهد که گروه‌های مسلح تلاش می‌کنند قدرت و نفوذ خود در ولایت‌های درجه اول افغانستان را به رخ مردم و حکومت بکشند. آن‌ها می‌خواهند بگویند که بر اوضاع در این شهرها هم تسلط دارند. قطع این شبکه‌ها هم‌چنان پیام دیگری را نیز منتقل کرده است؛ این‌که قدرت اجرایی طالبان ظاهراً بیش از توان اجرایی حکومت است.»

فریدون خوزون، معاون سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان روز چهارشنبه گفت: «هرگاه طالبان با حکومت افغانستان بنشینند و گفت‌وگو کنند، درها به روی‌شان باز است که در پروسه‌های ملی دموکراتیک شرکت کنند.»

در حال حاضر زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان دو روز است که در کابل سرگرم دیدار با مقام‌های دولت افغانستان و سیاستمداران افغان است. گفته می‌شود خلیل‌زاد پس از کابل به قطر می‌رود تا دور تازه گفت‌وگوها با طالبان را آغاز کند.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان که به آمریکا سفر کرده در یک سخنرانی‌ در مؤسسه صلح آمریکا اعلام کرد که پس از بازگشت به کشورش با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت‌وگو  و با طالبان دیدار خواهد کرد تا این گروه را به مذاکره با دولت افغانستان تشویق کند.

بیشتر بخوانید:

دولت افغانستان طالبان را مسئول حمله به دانشگاه کابل دانست

Share