Share

بازپرس سابق رسیدگی به پرونده دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا گفت که تحقیقات او دونالد ترامپ را از اقدام مجرمانه تبرئه نمی‌کند.

رابرت مولر در حال شهادت در کنگره

رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا روز چهارشنبه ۲۴ ژوئیه /دوم مرداد در مجلس کنگره آمریکا به پرسش‌هایی در رابطه با تحقیقاتش پاسخ داد.

در شش ساعت شهادت مولر، نمایندگان دمکرات کنگره سعی کردند که چندین بار از او بپرسند که آیا دونالد ترامپ اقدام مجرمانه‌ای در رابطه با اعمال نفوذ بر تحقیقات مولر کرده و یا که سد راه تحقیقات قضایی شده است یا نه. مولر بیشتر سعی می‌کرد به پرسش‌ها پاسخ بله و خیر بدهد یا که نمایندگان را به متن گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای‌اش ارجاع بدهد.

در مورد دخالت روسیه در انتخابات آمریکا اما مولر صریح و چندین بار ابراز نظر کرد و گفت: “در زندگی حرفه‌ای‌ام، شاهد چند چالش نسبت به دمکراسی‌مان بوده‌ام. تلاش‌های دولت روسیه برای دخالت در انتخابات ما یکی از جدی‌ترین این چالش هاست.”

زمانی که جرالد ندلر نماینده دمکرات حوزه دهم نیویورک در مجلس نمایندگان از مولر پرسید که آیا دونالد ترامپ درست می‌گوید که بنا به گزارش مولر تبرئه شده است؟ مولر پاسخ داد: “خیر”.

همچنین زمانی که تد لیو، نماینده دمکرات کالیفرنیا از مولر پرسید: “دونالد ترامپ را متهم نکردید، به این خاطر که با قانون وزارت دادگستری مبنی بر ممنوعیت متهم کردن رئیس‌جمهوری تعارض دارد. آیا این صحیح است؟ ” و مولر پاسخ داد: “صحیح است.”

پرسش تد لیو به دلیل استفاده از برخی از کلمات ابهام‌های ایجاد کرده است و محل تفسیر بسیاری از رسانه‌های آمریکایی در شب بعد از شهادت مولر در کنگره شده است. بسیاری با توجه به کلمات مورد استفاده تد لیو می‌گوید او نگفته است که رئیس جمهوری فعلی را باید بعد از اتمام دوره‌اش دادگاهی کرد بلکه به طور کلی هر رئیس جمهوری که اقدام مجرمانه کرده باشد را می‌شود بعد از اتمام دوره‌اش مورد پیگرد قانونی قرار داد.

هیچکدام از گزاره‌های مطرح شده در مورد تبرئه دونالد ترامپ، دخالت احتمالی او در تحقیقات مولر، دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، خبر تازه نبودند و همه آنها بارها توسط دمکرات‌ها مطرح شده بودند. آنچه دمکرات‌ها به دنبالش بودند این بود که این گزاره‌ها از زبان مولر در صحن سنا و مقابل دوربین‌ها مطرح شوند.  اما مولر از قبل گفته بود که شهادت او مجالی برای تصفیه حساب‌های حزبی نخواهد بود و از این رو هم در پاسخ دادن به دمکرات‌ها هشیار بود که چیزی فرای آنچه در گزارشش آمده نگوید.

جمهوری خواهان کنگره هم به مولر این انتقاد را مطرح کردند که در گزارشش نه دونالد ترامپ را متهم به انجام اقدام مجرمانه می‌کند و نه او را تبرئه می‌کند. از جمله جان راتکلیف، نماینده مردم تگزاس در مجلس نمایندگان به بازرس مولر گفت که گزارش او دونالد ترامپ را سوژه یک “استاندارد قانونی متفاوت” کرده که در آن شخص رئیس جمهوری قبل از اینکه محکوم شود بی‌گناه نیست – در حالی که استاندارد قانونی این است که هر فرد تا زمانی که محکوم نشده بی‌گناه است.

راتکلیف در ادامه گفت که او موافق است که رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا بالاتر از قانون نیست اما “نمی‌تواند پایین‌تر از قانون باشد.”

مولر در پاسخ گفت که وضعیت تحقیقات او در مورد رئیس جمهوری “وضعیتی منحصر به فرد” بوده است زیرا دستورالعمل‌های وزات دادگستری نمی‌گذارند که یک رئیس جمهوری تا زمانی که بر مسند ریاست جمهوری نشسته متهم به جرم شود.

آنچه که مولر در این شهادت بار دیگر تکرار کرد از این قرار است:

  • روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا دخالت کرده است.
  • روسیه با هدف برگزیدن دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا دخالت کرده است.
  • دونالد ترامپ در این دخالت با روسیه تبانی نکرده است.
  • ۳۵ فرد و سه شرکت که در این دخالت مستقیم و غیر مستقیم نقش داشته‌اند به اقدام‌های مجرمانه متهم شده‌اند.

در مورد اینکه دونالد ترامپ با دفتر مولر همکاری نکرده است هم چند پرسش مطرح شد و مولر گفت که ریاست جمهوری نهایت به برخی پرسش‌های او کتبی پاسخ داده است.

موضوع اینکه آیا دونالد ترامپ برای تحقیقات مولر مانع‌تراشی کرده است یا نه همچنان در ابهام ماند اما مولر تایید کرد که گزارش او ترامپ را به اقدام مجرمانه متهم نکرده و از اقدام مجرمانه هم تبرئه نکرده است. چیزی که پیش از این در خود گزارش کتبی مولر هم آمده بود.

در همین زمینه:

بازرس مولر: قانون اساسی اجازه طرح دادخواست علیه رئیس جمهوری را نمی‌دهد

Share