Share

در سیصدوپنجاهمین سالمرگ «رمبراند» نقاش مشهور هلندی٬ موزه ملی هلند Rijksmuseum سال ۲۰۱۹ را «سال رمبراند» نامگذاری کرده است. به همین مناسبت موزه ملی، تابلوی مشهور «نگهبان شب» اثر «رمبراند» را در یک اتاق شیشه‌ای و در برابر چشمان بازدیدکنندگان مرمت می‌کند.

موزه ملی میزبان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های آثار رمبراند در جهان است و هر سال بیش‌از دومیلیون نفر از این موزه بازدید می‌کنند.

 تابلو «نگهبان شب» رمبراند در ابتدا هیچ نامی نداشت. برای اولین بار در سال ۱۷۹۷ در یک سند این تابلو با عنوان «نگهبان شب» نامیده شده است

رویداد فرهنگی – هنری مرمت تابلو در برابر دیدگان همکان از ماه ژوییه سال جاری در موزه ملی واقع در آمستردام آغاز شده است.

در این فرآیند، رنگ بوم  با استفاده از یک ماکرو اسکنر ( macro-XRF ) بسیار پیشرفته با منبع اشعه ایکس تجزیه و تحلیل خواهد شد. این اسکنر که میلی متر به میلی متر تابلو را اسکن می‌کند٬می‌تواند کنتراست بین عناصر سنگین و سبک را نشان دهد. آنها برای پژوهش روی عناصر شیمیایی موجود در رنگ از این روش بهره گرفته‌اند. نتایج این آزمون، مرمت‌گران را درمورد اینکه از چه نوع مرمتی باید استفاده کنند راهنمایی خواهد کرد.

ماکرو-XRF طی ده سال گذشته به یک روش مهم در تحقیق روی نقاشی ها تبدیل شده است. برای تحقیق روی «نگهبان شب» ۵۶ اسکن لازم است و هر اسکن ۲۴ ساعت به طول می‌انجامد.

نقاشان قرن هفدهم پالت محدودی داشتند. هر رنگدانه حاوی عناصر شیمیایی خاص است. با شناسایی این عناصر شیمیایی، اغلب می توان نتیجه گرفت که از کدام رنگدانه در تهیه رنگ استفاده شده.

به عنوان مثال رنگدانه‌هایی در این تابلو یافت شده که در زمان رمبراند وجود نداشته و بی‌شک سال‌ها بعد و توسط یک مرمت‌گر روی بوم کشیده شده است.

ماکرو-XRF طی ده سال گذشته به یک روش مهم در تحقیق روی نقاشی ها تبدیل شده است. برای تحقیق روی «نگهبان شب» ۵۶ اسکن لازم است و هر اسکن ۲۴ ساعت به طول می‌انجامد.

همان طور که گفته شد این تابلو در سالن موزه و پیش روی  بازدیدکنندگان مورد پژوهش قرار دارد به همین  دلیل مقدار بسیار کمی از اشعه ایکس به کار گرفته شده٬ برای این که به تابلو و بازدیدکنندگان آسیبی نرسد.

آخرین مرمت این اثر هنری ۴۰ سال قبل انجام شده است. در سال ۱۹۷۵ مردی با یک چاقو روی این نقاشی خط کشید و ۱۲ زخم بر بوم آن باقی گذاشت. در سال ۱۹۹۰ فردی روی بوم این نقاشی افشانه اسید پاشید. مرمت‌ بخش آسیب دیده حدود چند هفته به طول انجامید.

این تابلو حدودا ۱۷ متر است و ۳۳۷ کیلوگرم وزن دارد. در جنگ‌جهانی دوم و اشغال هلند به ‌دست نازی‌ها این نقاشی به ‌همراه دیگر آثار هنری ارزشمند در غاری واقع در شهر ماستریخت در جنوب هلند پنهان شده بود.

Share