Share

علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد اواسط مرداد سال جاری بتن‌ریزی نیروگاه شماره ۲ بوشهر آغاز می‌شود.  به دلیل تفاوت نرخ برق تولید شده با برقی که به فروش می‌رسد در سودرسانی این نیروگاه‌ها تردید وجود دارد.

نیروگاه اتمی بوشهر

نیروگاه اتمی بوشهر

در سال ۱۳۹۳ شرکت روس اتم روسیه بر اساس سه سند که تحت عنوان‌های قرارداد، یادداشت تفاهم و پروتکل در مسکو امضاء شد، ساخت نیروگاه شماره ۲ و شماره ۳ بوشهر را در بازه زمانی ۱۰ ساله بر اساس مقررات نظام ایمنی هسته‌ای ایران و در چارچوب قرارداد پادمانی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و در چارچوب معاهده «ان‌پی‌تی» به عهده گرفت. پس از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی راه برای احداث این دو نیروگاه هموار شد. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران جمعه ۴ مرداد گفت:

«اواسط تا اواخر مرداد سال جاری بتن‌ریزی نیروگاه شماره ۲ اتمی بوشهر آغاز خواهد شد و مطابق برنامه شش سال آینده نیروگاه دوم آماده بهره‌برداری و هشت سال آینده نیروگاه ۳ بوشهر آماده خواهد شد.»

تأمین هزینه‌های نیروگاه اتمی بوشهر، نگهداری و بهره‌برداری ایمن و مطمئن از این نیروگاه متکی بر درآمدهای حاصل از فروش برق به شبکه سراسری است. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ۹ اسفند سال گذشته از خاموشی موقت نیروگاه بوشهر خبر داد.

علی اکبر صالحی در ادامه سخنانش در جمع خبرنگاران درباره سهم انرژی هسته‌ای در تأمین برق ایران گفت:

«سهم انرژی هسته‌ای در حال حاضر در تأمین برق کشور با وجود فعالیت فقط یک نیروگاه اتمی، متوسط ۲,۷ درصد است. اما در سال‌های آینده که دو نیروگاه دیگر هم اضافه شود، این سهم افزایش پیدا می‌کند.»

در دو سال گذشته به تدریج ضریب کارآیی نیروگاه بوشهر افزایش یافته و از ۴۰ درصد به ۸۰ درصد رسیده است. با این‌حال این نیروگاه به این دلیل که برق تولیدی در آن بسیار گران‌تر از برقی است که به فروش می‌رسد همچنان به سوددهی نرسیده است. تحریم‌ها هم به این بحران دامن زده.

۳ اسفند سال گذشته اسفند معاون سازمان انرژی اتمی از احتمال توقف فعالیت نیروگاه بوشهر خبر داده بود. محمد احمدیان در آن زمان گفته بود:

«در سال آینده به دلیل قیمت پایین فروش برق ما قادر به اداره این نیروگاه با شرایط موجود نخواهیم بود. گرچه دولت در سال‌های گذشته بخشی از هزینه سوخت نیروگاه اتمی بوشهر را پرداخت می‌کرد اما به دلیل افزایش نرخ ارز در حال حاضر این کمک برای تأمین سوخت کافی نیست و در صورتی که به شکل جدی تدابیر لازم برای حل مشکلات اتخاذ نشود در سال آینده اداره نیروگاه اتمی بوشهر با اما و اگر همراه است.»

احداث نیروگاه شماره ۲ و ۳ بوشهر حداقل ۱۰ میلیارد دلار هزینه دارد. ظرفیت واحدهای شماره ۲و۳ نیروگاه اتمی بوشهر ۱۰۵۷ مگاوات اعلام شده است.

علی اکبر صالحی همچنین از بازسازی راکتور اراک با همکاری چین و بریتانیا خبر داد. به گفته صالحی پس از فاصله و وقفه‌ای چند ماهه بازسازی راکتور اراک سرعت گرفته است.

بیشتر بخوانید:

کارنامه نیروگاه اتمی بوشهر

 

Share