Share

زهرا سعیدی مبارکه، نماینده مجلس ایران، از گرانی قیمت چادر انتقاد کرده و گفته قیمت چادر ۴۰۰ درصد افزایش داشته است.

ایران بزرگ‌ترین وارد کننده پارچه چادری مشکی است

او گفته پیشنهاد و تلاشی برای قرار دادن پارچه چادری در لیست ارز دولتی انجام نشده و حتی معافیت‌های خاص هم برای تولید این نوع پارچه در نظر گرفته نشده است.

این عضو فراکسیون زنان مجلس گفته افراد و تجاری حاضرند در این زمینه پیگیری و سرمایه‌گذاری کنند ولی نیاز به مشوق‌هایی از جمله معافیت‌های مالیاتی و دریافت ارز یارانه‌ای دارند «اما متاسفانه تلاشی در این راستا نشده است».

او با انتقاد از دولت گفته با توجه به اینکه دبیرخانه کارگروه مد و لباس زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد قرار دارد انتظار این بوده که وزارت‌خانه در این زمینه تلاش بیشتری می‌کرد.

سعیدی مبارکه خطاب به دولت گفته:

«اصلا دولت پاسخ منطقی دهد که چرا با وجود آن که مصرف چادر در کشور زیاد است اما تولید ژاپنی و سوئیسی وارد می‌شود و کارخانه تولید چادر با کیفیت در کشور وجود ندارد.»

این نماینده مجلس همچنین گفته معتقد به وجود مافیایی در حوزه چادر است:

«مطلع هستم زمانی ژاپنی‌ها و کره‌ای‌ها حاضر بودند در کشور ما این سرمایه‌گذاری را انجام دهند و آن را به تولید برسانند اما دست‌های پشت پرده اجازه نداد.»

بر اثر سقوط ارزش ریال در برابر دلار آمریکا، پارچه در ایران گران شده است. تولیدکننده‌هایی که زیر نظر نهاد دست‌‌ساز «بنیاد ملی مد و لباس اسلامی» فعالیت می‌کردند، برای ادامه کارشان با بحران روبه‌رو شده‌اند. دولت روحانی هم به دلیل مشکلات ژرف اقتصادی نمی‌تواند تسهیلات سابق را برای تولیدکنندگان «چادر ملی» فراهم کند. شرکت‌هایی مانند مؤسسه «حجاب‌گستر» یا شرکت «حجاب» شهرکرد برای اینکه بتوانند چادر مشکی‌هایشان را در بازار بفروشند، ناگزیرند به آن مارک ترکیه بزنند.


  • در همین زمینه

با شکست برجام، بیزنس چادر مشکی هم به بن‌بست خورد

Share