Share

کارزارهای انتخاباتی ۱۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز یک‌شنبه، ششم مرداد به صورت رسمی آغاز می‌شود. مدت این کارزارها ۶۰ روز تعیین شده و هر نامزد اجازه دارد تا سقف حدود ۴۴۲ میلیون افغانی در طول کارزارهای انتخاباتی خود مصرف کند.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

به گزارش روزنامه ۸ صبح افغانستان، مولانا محمد عبدالله، کمیسر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته روز شنبه ۵ مرداد، لوایح و دستورالعمل پیکارهای انتخاباتی با کمی اصلاح و تغییر همگانی می‌شود. به گفته عبدالله، نامزدان مکلف به رعایت این لوایح هستند.

دفاتر انتخاباتی آماده برگزاری کارزارهای خود شده‌اند و نهادهای ناظر بر انتخابات می‌گویند با شروع این کارزارها، انتخابات وارد مرحله جدی‌تری خواهد شد.

به گفته یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، در این مرحله مردم شانس بیش‌تری خواهند یافت تا با برنامه‌ها و مشی سیاسی نامزدان آشنا شوند.

تهدیدات امنیتی و احتمال مداخله مقامات دولتی در امور انتخابات از بزرگ‌ترین نگرانی نامزدهای بیرون از حکومت در جریان کارزارهای انتخاباتی است. جنگ جاری در بخش‌هایی از این کشور نیز می‌تواند کارزارهای انتخاباتی را متأثر کند.

عزل و نصب‌های وسیع رهبری حکومت وحدت ملی در ماه‌های گذشته این احتمال را ایجاد کرده که برخی از مقامات دولتی در انتخابات مداخله کنند.

تهدیدات امنیتی نیز از بزرگ‌ترین چالش‌ها در انتخابات پیش‌ رو و کارزارهای انتخاباتی است که می‌تواند از مشارکت مردم در انتخابات در مناطق ناامن و درگیر جنگ جلوگیری کند. احتمال جبهه‌گیری قومی نامزدها در جریان کارزارهای انتخاباتی هم عامل نگرانی است.

خرید و فروش رای و مجاز بودن صرف ۴۴۲ میلیون افغانی برای هر نامزد در کارزارهای انتخاباتی، از نگرانی‌های دیگر در انتخابات افغانستان است. تجربه انتخابات‌های گذشته نشان می‌دهد که نامزدهای انتخابات با استفاده از پول و زور، رأی مردم را به نفع خود تغییر داده‌اند.

با این حال کمیسیون مستقل انتخابات تعیین این مبلغ را برای هر نامزد در جریان کارزارهای انتخاباتی معقول خوانده است.

استفاده از امکانات دولتی و تأسیسات عمومی در کارزارهای انتخاباتی ممنوع است، مگر آن‌که استفاده از آن برای تمامی نامزدان به صورت یکسان مجاز باشد.

وزارت معارف افغانستان استفاده از دانش‌آموزان در کارزارهای انتخاباتی را نیز ممنوع کرده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی برای ثبت شکایات در مورد تخلفات دوره کارزارهای انتخاباتی و نیز رسیدگی به این شکایات اعلام آمادگی کرده است.

طبق اعلام این کمیسیون، شاکی‌ها می‌توانند شکایات خود را هم در دفتر مرکزی و هم در دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخابات ثبت کنند.

دوره ثبت و رسیدگی به این شکایات نیز ۶۰ روز است که از ششم مرداد شروع می‌شود و در سوم مهر پایان می‌یابد.

تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۶۲ روز مانده است. ۹ میلیون و ۶۷۸ هزار و ۲۸۳ نفر برای رأی‌دهی در این انتخابات نام‌نویسی کرده‌اند.

بودجه انتخابات پیش ‌رو ۱۴۹ میلیون دلار تعیین شده است. وزارت مالیه افغانستان متعهد به پرداخت ۹۰ میلیون و دولت آمریکا نیز متعهد به پرداخت ۲۹ میلیون از این بودجه شده‌اند.

هنوز مشخص نیست ۳۰ میلیون دلار دیگر این بودجه توسط کدام کشور یا نهاد بین‌المللی تأمین خواهد شد.

انتخابات افغانستان: رای‌گیری آنلاین ممکن خواهد شد؟

Share