Share

شمالگان زمین در آتش می‌سوزد. آتش‌های فصل گرم سال جاری در نواحی پیرامونی قطب شمال بی‌سابقه گزارش می‌شوند.

رنگ قرمزتر به معنای افزایش درجه دما نسبت به حالت میانگین عادی است/ عکس از ناسا

به گزارش روزنامه «گاردین»، آتش‌سوزی‌های عظیم در گرینلند، سیبری و آلاسکا چنان ستونی از دود به راه انداخته‌اند که از فضا نیز قابل رویت است.

ژوئن سال جاری گرم‌ترین ماه ژوئن در تاریخ شمالگان بود. از ابتدای این ماه تا کنون بیش از یکصد آتش‌سوزی طبیعی در منطقه شمالگان رخ داده. صاعقه بزرگ‌ترین علت آتش‌سوزی‌ها اعلام شده است.

سازمان هواشناسی جهانی، آتش‌سوزی‌های شمالگان را «بی‌سابقه» توصیف کرده است. توماس اسمیت،‌ جغرافیدان مدرسه اقتصاد لندن به شبکه خبری «یواس‌ای تودی» گفته است آتش‌سوزی‌های شمالگان «در زمره بزرگ‌ترین آتش‌سوزی‌های فعلی سیاره هستند و برخی ظاهراً بیش از ۱۰۰ هزار هکتار را هم در بر گرفته‌اند.»

این آتش‌سوزی‌ها تنها به خاطر مشتعل ‌شدن گیاهان خشک‌شده در سطح خاک رخ نمی‌دهند. در برخی مناطق، پوده (لایه رو به تجزیه نباتات خشک زیر سطح) آتش گرفته است. این دست آتش‌سوزی‌های زیرسطحی می‌توانند برای روزها یا حتی ماه‌ها ادامه یابند و میزان قابل توجهی گازهای گلخانه‌ای تولید کنند.

آتش‌سوزی‌ها شمالگان تنها در ماه ژوئن ۵۰ مگاتن دی اکسید کربن در هوا آزاد کردند که معادل کل انتشار گازهای گلخانه‌ای سوئد به طور سالانه است.

گازهای گلخانه‌ای عامل اصلی گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی ناشی از آن هستند.

سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک، یک برنامه اقلیمی وابسته به اتحادیه اروپا، سال جاری اعلام کرد که ژوئن داغ‌ترین ماه ثبت ‌شده در کل تاریخ سیاره از زمان ثبت دما بوده است.


در همین زمینه:

به آیندگان در سوگواری اولین یخچال ازدست‌رفته ایسلند:‌ شما خواهید دانست ما کاری کردیم یا نه

نمودارهای دخالت‌ بشر در اقلیم: تولید گاز گلخانه‌ای در جهان و ایران

از غفلت امروز نسبت به آپارتاید اقلیمی آینده

Share