Share

به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، تاکنون ۴۵ درصد مبتلایان به ایدز در کشور شناسایی شده‌اند و تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

تاکنون ۲۱ هزار و ۴۰۹ نفر مبتلا به ویروس ایدز در کشور شناسایی شده‌‌اند که ۱۵ هزار و ۲۰۸ نفر از این تعداد تحت مراقبت قرار دارند

به گفته مهدی گویا، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده پایان همه‌گیری بیماری ایدز در دنیا تا سال ۲۰۳۰ هدف‌گذاری شده است که ایران نیز در این زمینه تعهداتی دارد و برای رسیدن به این هدف باید بیش از ۹۰ درصد مبتلایان به ایدز در کشور شناسایی شوند.

گویا در ادامه گفته است:

«در حال حاضر ۳۰۰ نفر از پزشکان ویژه برای شناسایی و درمان ایدز در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور آماده ارائه خدمات سرپایی به بیماران مبتلا به ایدز هستند.»

او با بیان اینکه وضعیت مبتلایان به ایدز در گذشته به صورت جدی پیگیری نمی‌شد، گفته است وزارت بهداشت برای رفع این مشکل برای اولین بار در دنیا اقدام به تربیت پزشکان ویژه‌ شناسایی و درمان ایدز کرده است.

گویا گفته است تاکنون ۲۱ هزار و ۴۰۹ نفر مبتلا به ویروس ایدز در کشور شناسایی شده‌‌اند که ۱۵ هزار و ۲۰۸ نفر از این تعداد تحت مراقبت قرار دارند و از تعداد افراد شناسایی شده، شش هزار نفر مراجعه‌‌ای به مراکز درمانی نداشته‌‌اند.

در همین زمینه اما علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت در همایش روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در شهر مشهد گفته است:

«خودآزمایی بیماری ایدز یا همان سلف تست ایدز اکنون در داروخانه‌ها موجود است و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به داروخانه‌ها و از طریق انجام این آزمایش از ابتلا یا عدم ابتلای خود به ویروس اچ.‌‌آی‌.‌وی مطلع شوند.»

به گفته رئیسی پاتوق‌‌های معتادان متجاهر و تزریقی که جزو گروه پرخطر ابتلا به ایدز هستند شناسایی شده‌اند و مسئولان ذی‌ربط برای شناسایی مبتلایان باید به این مراکز مراجعه داشته باشند.

معاون وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه مراکز‌ ام.‌ام.تی یکی دیگر از کانون‌‌های شناسایی و تحت پوشش قرار دادن مبتلایان احتمالی به ایدز هستند، گفته این مراکز اکنون حدود دو میلیون نفر را در کشور زیر پوشش دارند که باید از سوی معاونان بهداشتی دانشگاه‌‌ها مورد بررسی قرار گیرند.

مطابق آخرین آمار اعلام شده توسط اداره ایدز وزارت بهداشت، بر اساس تخمین‌ها احتمالا بیش از ۶۶ هزار و ۵۰۰ نفر مبتلا به ایدز در ایران وجود دارند که از این آمار نزدیک به ۳۵ هزار نفر در سال ۱۳۹۶ به عنوان بیماران مبتلا به ایدز شناسایی شده‌اند.

سال گذشته مسعود مردانی، دبیر علمی کنگره بین‌المللی ایدز در تهران گفته بود آمار ابتلا به ایدز در بین زنان و مردان در ایران تقریبا برابر است و این وضعیت در حالی به وجود آمده است که در حدود ۲۰ سال پیش این آمار در مردان ۹۰ درصد و در زنان ۱۰ درصد بوده است.


  • در همین زمینه

ناآگاهی، خطرناک‌تر از ویروس ایدز

Share