Share

اغلب کودکان کار که در جریان اجرای طرح موسوم به «ساماندهی کودکان کار و خیابان» به مراکز نگهداری منتقل شده‌اند، مهاجر و افغانستانی هستند. وزیر کشور ایران می‌گوید: هماهنگی‌های لازم برای بازگرداندن این کودکان به کشورشان انجام شده است.

مرکز نگهداری کودکان کار یاسر در تهران- عکس: آرشیو

هر یک از مقام‌های دولتی آمار متفاوتی از کودکان کار شناسایی شده در طرح موسوم به «ساماندهی کودکان کار و خیابان» ارائه می‌دهند. در تازه‌ترین گزارش، عیسی فرهادی فرماندار تهران از شناسایی و انتقال ۳۰۶ کودک به مراکز نگهداری کودکان کار و خیابان از آغاز اجرای این طرح خبر داده است.

پیش از این برخی مقام‌های دولتی، از جمله استاندار تهران از شناسایی حداقل ۲۴۰ هزار کودک کار و خیابان خبر داده بودند. فرهادی اما یکشنبه ششم مرداد شمار کودکانی که به مراکز نگهداری منتقل شده‌اند را ۳۰۶ تن اعلام کرد.

به گفته او تنها ۱۸ درصد این کودکان تابعیت ایران را دارند و ۸۲ درصد دیگر را کودکان مهاجر تشکیل می‌دهند.

کودکان مهاجر رد مرز می‌شوند

طرح موسوم به «ساماندهی کودکان کار و خیابان» از آغاز با انتقاد فعالان حقوق کودک همراه بوده است. شماری از سازمان‌های غیردولتی در نامه‌ای سرگشاده خواستار توقف اجرای این طرح شدند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران اما بدون توجه به این انتقادها از ادامه اجرای آن به شیوه‌های جدید و همکاری قوه قضاییه و نیروی انتظامی خبر داد.

او بدون بیان جزئیات بیشتر گفت که دولت ایران با سفارت افغانستان مذاکراتی برای بازگرداندن کودکان خیابانی مهاجر انجام داده است.

پیش از این هم مدیر بهزیستی تهران گفته بود؛ کودکان کار مهاجر به افغانستان بازگردانده خواهند شد.

یک میلیون و ۶۰۰ هزار کودک کار

فعالان حقوق کودکان طرح ساماندهی کودکان را تکراری و شکست‌خورده می‌دانند. فاطمه قاسم‌زاده رئیس هیئت مدیره شبکه یاری کودکان ۵ مرداد با انتقاد از اجرای این طرح، گفت: این روش ۳۲ بار اجرا شده و نتیجه نداده است.

او شمار کودکان کار را حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت که بسیاری از کودکان خیابانی به دلیل وضعیت اقتصادی خانواده‌هایشان دوباره به کار و خیابان باز می‌گردند.

بهزیستی تهران به عنوان متولی طرح موسوم به ساماندهی کودکان کار، اجرای این طرح را به یک سازمان غیردولتی به نام «انجمن حامی» واگذار کرده است.

فعالان حقوق کودک به این شیوه نیز انتقاد دارند و معتقدند؛ تعقیب و گریز خیابانی کودکان کار آنها را به کارگاه‌های زیرزمینی فراری می‌دهد.

قاسم‌زاده نیز واگذاری این طرح به سازمان غیردولتی را نادرست و آسیب‌زا دانست.

با این حال وزیر کشور ایران از مردم هم خواست در صورت مشاهده کودکان خیابانی به نهادهای متولی گزارش بدهند و از کمک به کودکان کار و خیابانی پرهیز کنند.


در همین زمینه:

آزار یک کودک دستفروش افغانستانی در استان بوشهر

در مراکز نگهداری از کودکان کار چه می‌گذرد؟

Share