Share

در نخستین روز تبلیغات انتخاباتی در افغانستان انفجار مهیبی کابل را لرزاند. براساس اعلام مقامات افغانستان این انفجار به زخمی‌شدن امرالله صالح، رقیب انتخاباتی اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری آینده انجامید و دست کم جان دو نفر را گرفت.

انفجار خودرو بمب‌گذاری شده و حمله مردان مسلح به دفتر جنبش «روند سبز افغانستان» به زخمی شدن امرالله صالح، سیاستمدار مخالف طالبان منجر شد.

یک خودروی بمب‌گذاری شده حوالی ساعت ۴:۴۰ دقیقه بعد از ظهر یکشنبه ۶ مرداد/ ۲۸ ژوئیه مقابل هتل اورانوس کابل منفجر شد. به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس این انفجار در نزدیکی دفتر جنبش «روند سبز افغانستان» رخ داد. خبرگزاری رویترز نیز به نقل از نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد؛ حداقل ۲۵ شهروند در انفجار بمبی در جاده نزدیک به موسسه خصوصی آموزش عالی غالب و چهارراه شهید زخمی شده‌اند. به گفته رحیمی بلافاصله پس از این انفجار مردان مسلح وارد ساختمان این دانشگاه شدند و دفتر اصلی امرالله صالح، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را که در مجاورت دانشگاه قرار دارد هدف قرار دادند.

امرالله صالح، پایه‌گذار جنبش «روند سبز افغانستان» و رقیب انتخاباتی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ سپتامبر محسوب می‌شود و پیشتر سمت ریاست امنیت ملی را برعهده داشته است. برخی از شاهدان گفته‌ بودند او سالم از ساختمان خارج شده اما در گزارش‌های تکمیلی مشخص شد صالح پیش از آنکه به خارج از ساختمان انتقال داده شود با یک ترکش گلوله زخمی شده است. در تصاویر منتشر شده توسط خبرگزاری‌های رسمی بر بازوی راست صالح که در میان نیروهای امنیتی قرار دارد لکه‌های خون دیده می‌شود.

غنی، صالح و بیش از ده سیاستمدار دیگر یکشنبه وارد کارزار انتخاباتی شدند و تبلیغات رسمی خود را آغاز کردند.  غنی در توییتی نوشت: امرالله صالح، برادرم، فرزند حقیقی خاک افغانستان و نخستین نامزد معاون اول رئیس جمهور در تیم انتخاباتی‌ام از یک حمله پیچیده توسط دشمنان دولت جان سالم به‌در برد. آسوده‌خاطرم که این حمله به سرانجام نرسید». امرالله صالح به عنوان مخالف سرسخت طالبان، دیگر گروه‌های اسلامگرای افراطی و پاکستان شناخته می‌شود و از محبوبیت زیادی در میان اقلیت تاجیک در افغانستان برخوردار است. او هنوز در مورد این حمله اظهارنظری نکرده است

تاکنون هیچ فرد یا گروهی گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

هفته گذشته سه انفجار پیاپی در کابل که مسئولیت آن‌ها را داعش و طالبان برعهده گرفتند، جان ۱۱ تن را گرفت و بیش از ۴۰ نفر را زخمی کرد.

مذاکره با طالبان یکی از چالش‌های بزرگ دولت کنونی و آینده افغانستان به‌شمار می‌رود. یک روز پس از آنکه مقام‌های دولتی افغانستان و فرستاده ویژه آمریکا از شروع مذاکرات طالبان با دولت افغانستان خبر دادند، سخنگوی طالبان در قطر گفت تنها پس از خروج نیروهای آمریکا از افغانستان گفت‌وگو با دولت ممکن است.

بیشتر بخوانید:

طالبان: ما با دولت افغانستان مذاکره مستقیم نخواهیم داشت

Share