Share

 کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران به بریتانیا پیشنهاد داد دو نفتکش توقیف شده ایرانی و بریتانیایی با یکدیگر مبادله شوند. وزیر خارجه بریتانیا این تقاضا را نپذیرفت.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا

کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران گفته است:

«ایران بر اساس قوانین بین‌المللی و تخلفاتی که نفتکش انگلیسی انجام داده بود، این نفتکش را متوقف کرد و اکنون این موضوع مراحل قضایی خود را طی می‌کند. اگر انگلیسی‌ها هر چه زودتر نفتکش ایران را آزاد کنند، ما هم می‌توانیم مراحل قضایی رسیدگی به تخلفات نفتکش انگلیسی را تسریع کنیم.»

 وزیر خارجه بریتانیا اما این پیشنهاد را رد کرد. راب دوشنبه ۲۹ ژوئیه/۷ مرداد در گفت‌وگو با شبکه رادیویی بی‌بی‌سی جهانی گفت:

«موضوع، تبادل و معاوضه نیست. بحث معامله پایاپای هم نیست، بلکه موضوع قانون بین‌الملل است و این‌که نظام قانونی بین‌الملل باید رعایت شود و این چیزی است که ما بر آن پافشاری داریم.»

پس از توقیف نفت‌کش «استینا ایمپرو» بریتانیا توسط سپاه پاسداران که به عنوان پاسخ ایران به توقیف نفت‌کش «گریس ۱» در تنگه جبل الطارق درک شد، ایران و بریتانیا یکدیگر را به راهزنی دریایی متهم کرده‌اند. یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در سفرش به تهران حامل پیام بریتانیا و آمریکا درباره تنش خلیج فارس به تهران بود. وزیر خارجه عمان در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی ضمن تاکید بر لزوم بهره‌گیری از تجربیات گذشته برای جلوگیری از افزایش تنش در منطقه و پرهیز از اقداماتی که به توسعه بی‌ثباتی و ناامنی دامن می‌زند، بر خاتمه استفاده از ابزارهای نظامی برای رفع اختلافات سیاسی تاکید کرد. یوسف بن علوی در این دیدار گفت:

«همه کشورها باید مقررات ایمنی را به ویژه در منطقه تنگه هرمز رعایت و از اقداماتی که موجب ایجاد و تسری بحران یا تحمیل هزینه‌های غیرضروری به تجارت خود و دیگران می‌شود، اجتناب کنند.»

سرگئی ریابکوف نماینده ارشد روسیه در کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد که در نشست روز یکشنبه ۲۸ ژوئیه/ ۶ مرداد اعضای کمیسیون مشترک برجام در وین، درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران در جبل‌الطارق نیز بحث و گفت‌وگو شد اما ایران و بریتانیا به درک مشترکی در این زمینه نرسیدند.

راب مک ایر، سفیر بریتانیا در تهران با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد: «آرام کردن سطح تنش‌ها همچنان در اولویت اول سفارت و بریتانیا باقی می‌ماند.»

همزمان با این تحولات خبرگزاری تسنیم دوشنبه ۷ مرداد فیلمی از اخطار شناور نیروی دریایی سپاه به ناو بریتانیا را منتشر کرده است با این مضمون: «به تو دستور می‌دهم در مأموریت من دخالت نکن»

بیشتر بخوانید:

وزارت خارجه: نشست وین سازنده و صریح بود

Share