Share

چهار حزب عرب‌های اسرائیل در آستانه انتخابات سپتامبر ائتلاف تشکیل دادند. هدف این احزاب بالابردن شانس پیروزی برای اقلیتی است که یک پنجم جمعیت اسرائیل را تشکیل می‌دهند.

ایمن عوده، رهبر حزب حداش

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، حزب ملی‌گرای فلسطینی «بلد» اواخر یکشنبه شب ۲۸ ژوئیه / ۶ مرداد اعلام کرد که به فهرست ائتلاف حزب‌های عرب ملحق خواهد شد.

ایمن عوده، رهبر حزب حداش ۲۹ ژوئیه / ۷ مرداد دوشنبه با استقبال از تشکیل ائتلاف حزب‌های عرب گفت که با این اتحاد دوباره، می‌توان به «چالش‌های بزرگی» پرداخت که متوجه اقلیت عرب کشور است.

جمعیت عرب‌های اسرائیل به طور عمده متشکل از فلسطینی‌ها و یا نسل بعدی فلسطینی‌هایی است که پس از تشکیل اسرائیل در سال ۱۹۴۸ در اسرائیل ماندند. این گروه معمولاً به عنوان فلسطینی‌ها شناخته می‌شوند و از تبعیض شکایت دارند.

یک نظر سنجی در مورد انتخابات اسرائیل هفته گذشته پیش‌بینی کرد که این فهرست مشترک، سومین ائتلاف بزرگ کنست (پارلمان اسرائیل) خواهد شد. انتخابات روز ۱۷ سپتامبر برگزار می‌شود.

این چهار حزب اولین بار سال ۲۰۱۵ متحد شدند و در آن زمان ۱۳ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست را بدست آوردند. اما کمی بعد اختلافات عیان شد، دو حزب از فهرست مشترک انشعاب کردند و در میان مشارکت پایین اعراب در انتخابات آوریل تنها توانستند مجموعا ۱۰ کرسی را کسب کنند.

در انتخابات سال  ۲۰۱۵ حدود ۶۴ درصد اعراب شرکت کردند اما در انتخابات آوریل مشارکت اعراب کمتر از ۵۰ درصد بود.

اسرائیل با اتفاق کم‌سابقه تکرار انتخابات روبرو است. پس از انتخابات ماه آوریل بنیامین نتانیاهو موفق به تشکیل دولت ائتلافی نشد و در نتیجه حزب حاکم (لیکود) با منحل کردن پارلمان، انتخابات دیگری را تعیین کرد.

ائتلاف احزاب عرب اسرائیلی تنها چند روز پیش از سر رسیدن ضرب الاجل احزاب سیاسی برای نهایی کردن فهرست انتخاباتی‌شان صورت می‌گیرد.

هفته پیش، ایهود باراک، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل و حزب دست چپی مرتز اعلام کردند که ائتلافی برای ایجاد یک اتحادیه دموکراتیک تشکیل داده‌اند، این ائتلاف به دنبال کنار زدن نتانیاهو از قدرت است.

اوایل ماه جاری میلادی بود که بنیامین نتانیاهو رکورددار طولانی‌ترین مدت نخست‌وزیری اسرائیل شد.


بیشتر بخوانید:

آنچه باید از حزب‌های حاضر در انتخابات اسرائیل بدانید

Share