Share

 گشت ارشاد به زیر زمین می‌رود و گسترش ‌می‌یابد. مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه خبر داده که حالا نوبت بدحجابان مترو است که «ارشاد» شوند. فرنوش نوبخت گفته: «با این طرح وضعیت حجاب در مترو بهبود می‌یابد.» همچنین با مشارکت پلیس اماکن و دادستانی پایتخت قرار است برخورد با تولید و عرضه مانتوهای جلوباز، شیشه‌ای، حریر و توری در تهران آغاز شود.

به گفته نوبخت، رعایت حجاب اسلامی در مترو الزامی است و ارتباطی به واگن یا ایستگاه ندارد. او از تهیه اطلاعیه‌ای در این زمینه خبر داده و گفته رهنمودهای لازم درمورد حجاب اسلامی در همه خطوط و واگن‌های مترو انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه گفته: «در آینده‌ای نزدیک شاهد بهتر شدن روند حجاب در مترو خواهیم بود که البته فعالیت ماموران مترو ارشادی است و در راستای همکاری با پلیس انجام می‌گیرد. تا قبل از ماه محرم تغییراتی را از لحاظ بهبود وضعیت حجاب در مترو شاهد خواهیم بود.»

نوبخت گفته: «ماموران پلیس زن مترو همچون سطح جامعه اقدامات لازم را برای ارشاد بدحجابان و بی‌حجابان انجام می‌دهند ولی باید توجه داشت که شرایط در زیر زمین با روی زمین کمی متفاوت است و ما آهسته و پیوسته در این زمینه گام‌های لازم را برداشته‌ایم.»

اما این تنها گام رو به جلو برای مقابله با پوشش زنان نیست.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران از اجرای طرح ویژه‌ای برای برخورد با تولید و عرضه مانتوهای جلوباز، شیشه‌ای، حریر و توری در تهران با مشارکت پلیس اماکن و دادستانی پایتخت خبر داده است.

ابوالقاسم شیرازی گفته: «به دنبال مطالبات عمومی مبنی بر جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک نامتعارف و صیانت از عفاف و حجاب، این طرح ویژه از بیش از یک ماه پیش توسط اتحادیه آغاز شد و بازرسان این اتحادیه با همکاری پلیس اماکن و دادستانی، نظارت بر تولید و عرضه پوشاک را در شهر تهران تشدید کردند.»

به گفته رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران، تولید و عرضه مانتوهای جلوباز (بدون دکمه، بدون غزن و بدون زیپ)، مانتوهای شیشه‌ای، مانتوهای حریر و توری ممنوع است و این اتحادیه با هرگونه تخلف در این بخش، برخورد خواهد کرد.

او گفته قرار است برخورد سلبی با این تخلفات در کنار برخوردهای ایجابی باشد و در صورت مواجهه با هرگونه تخلف، در مرحله اول تذکر کتبی و با تکرار تخلف، اخطار داده خواهد شد و با توجه به نوع تخلف، واحدهای صنفی متخلف تا دو هفته پلمب می‌شوند.

به گفته شیرازی، پس از بازگشایی واحدهای صنفی پملپ شده، بازرسان این اتحادیه در بازه زمانی یک روز تا یک هفته پس از شروع فعالیت مجدد این واحدها، مجددا بازرسی می‌کنند و اگر باز هم با تخلف در عرضه یا تولید پوشاک نامتعارف مواجه شوند، به دلیل اصرار این واحد صنفی بر تخلف، پرونده به دستگاه قضایی ارسال شده و با حکم قضایی به مدت یک ماه از ادامه فعالیت آن‌ها جلوگیری می‌شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران درعین حال، همه دستگاه‌ها و حتی رسانه‌ها را برای اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب و برخورد با پوشش‌های نامتعارف مسئول دانسته و گفته تاکنون دو مرتبه تمام واحدهای صنفی زیر مجموعه این اتحادیه بازرسی شده و در حال حاضر در سومین مرحله بازرسی در حال انجام است.

او گفته سایر دستگاه‌ها به عرضه پوشاک نامتعارف در فضای شهر توسط دست‌فروشان واکنشی نشان نمی‌دهند و برخی از این لباس‌ها در شوهای خانگی و مزون‌ها با مانکن‌های زنده به نمایش درمی‌آید.

او همچنین نوع پوشش سلبریتی‌ها را غیرمتعارف خوانده است.

ماه‌های آغازین سال جدید خورشیدی، عرصه تشدید برخوردها با زنان معترض به حجاب اجباری و حتی تهدید آنها بوده است. به دنبال خشونت‌های گشت ارشاد در خیابان، توقیف خودروها و ارسال پیامک کشف حجاب به شهروندان، بازداشت زنان معترض به حجاب اجباری و اعضای کمپین چهارشنبه‌های سفید، همین چند روز پیش بود که حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی تاکید کرد اقدامات سلبی در زمینه عفاف و حجاب افزایش یافته و در چند ماهه سال ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰ درصد افزایش داشته است. او نه تنها وعده داده که برخوردها به خودروها خلاصه نمی‌شود و به سراغ صاحبان اماکن و مشاغل خواهد رفت، گفته که مرحله آخر معابر است که بسیار سخت است.

در هفته‌های گذشته تهدید به برخورد با پوشش زنان در فرودگاه، هواپیما، داخل خودروها و کافه‌ها از سوی مسئولان انتظامی اعلام شده بود.

دادسرای ارشاد هم اعلام کرد که پذیرای گزارش‌های مردمی درباره پوشش سایر شهروندان خواهد بود. بر اساس برخی گزارش‌ها، اداره اماکن با حضور در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای تهران به فروشندگان گفته باید از این پس به جای روسری و شال، مقنعه بر سر کنند و در غیر این صورت فروشگاه پلمپ خواهد شد.

تهدید به صدور حکم یک تا ۱۰ سال زندان برای افرادی که برای مسیح علینژاد فیلم بفرستند هم از دیگر اقداماتی است که در همین دوره انجام شده است.

«همکاری با دول متخاصم» از طریق ارسال فیلم به کمپین‌های ضدحجاب

Share