Share

بهداد بردبار و زهرا باقری شاد- بخش دوم مجموعه برنامه‌های «ترانه‌های زندان» را به هدی صابر، فعال ملی مذهبی و زندانی سیاسی که با صدای گرمش از ترانه‌های جاودان خاطرات بسیاری را به یادگار گذاشته است، اختصاص داده‌ایم.

هدی صابر در ۲۱ خرداد ‌ماه ۱۳۹۰ بر اثر ایست قلبی درگذشت؛ مرگی که در پی اعتصاب غذا از سوی او، ضرب و شتم توسط مسئولان زندان و سهل‌انگاری آن‌ها در انتقال او به بیمارستان رخ داد. هدی صابر گفته بود که در اعتراض به مرگ هاله سحابی، دست به اعتصاب غذا می‌زند.

 

در این برنامه، سعید پورحیدر، روزنامه‌نگاری که پس از انتخابات بازداشت شد، از مرگ هدی صابر می‌گوید.

 

سعید پورحیدر از روزنامه‌نگاران سابق سرویس سیاسی برخی روزنامه‌های اصلاح‌طلب پس از انتخابات ریاست جمهوری دو بار بازداشت شد.

 

سعید پورحیدر بار اول ۱۶ بهمن سال ۸۸ در منزل توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. او در آن زمان به مدت یک ماه در بند ۲۴۰ اوین در انفرادی به‌سر برد. او را بار دوم در ۱۸ مهر ۸۹  پس از احضار به دادسرای اوین بازداشت کردند. او در آن زمان روانه بند ۳۵۰ شد و پس از ۵۲ روز و اعلام رأی دادگاه تجدید نظر به پنج سال زندان محکوم شد.

 

با توجه به تأیید رأی بدوی آقای پورحیدر از ایران خارج شده و هم‌اکنون در خارج از ایران به‌سر می‌برد.

 

مهسا امرآبادی، روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی

در این برنامه همچنین یادی می‌کنیم از مهسا امرآبادی، روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی که آخرین بار پس از بازداشت، به یک سال زندان محکوم شد و هم‌اکنون در زندان به‌سر می‌برد. هفته‌ای که گذشت مصادف بود با سالروز تولد این روزنامه‌نگار زندانی.

در این برنامه بخش‌هایی از ترانه «مرغ سحر» با شعر جاودان ملک‌الشعرای بهار مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین ترانه «غوغای ستارگان» یا «امشب در سر شوری دارم» را با صدای دلکش می‌شنوید.

 

«غوغای ستارگان»، ترانه‌ای است با شعر کریم فکور و آهنگ‌سازی همایون خرم در مقام وصال. اجرای اصلی این ترانه با صدای پروین است. بعد‌ها خوانندگانی چون دلکش، محمد اصفهانی، ستار و شکیلا آن را بازخوانی کرده‌اند.

 

بخش دوم از مجموعه ترانه‌های زندان را می‌توانید از طریق فایل صوتی بشنوید:

 

 

منابع:
شهادت ۶۴ زندانی سیاسی درباره ضرب و شتم هدی صابر در هشتمین روز اعتصاب غذایش
گزارش سعید پورحیدر، روزنامه‌نگار، از شکنجه در زندان اوین

در همین زمینه:
درباره کریم فکور و ترانه «غوغای ستارگان»، محمود خوشنام، رادیو زمانه
آن شحنه در ولایت ما هیچکاره نیست، ترانه‌های اعتراضی در ایران، رادیو زمانه، محمود خوشنام

 

ویدئو:آوازخوانی هدی صابر

 

Share