Share

پس از ۱۴ سال بحث و گفت‌وگو در هلند درباره آزادی یا ممنوعیت انواعی از پوشش‌های اسلامی مانند برقع که چهره زنان را می‌پوشاند، سرانجام قانون‌گذاران هلندی اعلام کردند که پوشیدن برقع در این کشور ممنوع است. این قانون از پنجشنبه یکم اوت/ ۱۰ مرداد به اجرا درمی‌آید. بسیاری از شهرداری‌ها، برخی بیمارستان‌ها و مراکز حمل و نقل عمومی اعلام کرده‌اند از این قانون تمکین نمی‌کنند.

پوشیدن برقع در هلند ممنوع شد

بر اساس قانون منع برقع، پوشیدن برقع و هرگونه پوششی که چهره زنان را بپوشاند در مدارس، بیمارستان‌ها، ادارات و اتوبوس‌ها و قطارهای شهری و بین‌شهری هلند ممنوع است.

وزارت کشور هلند با صدور بخشنامه‌ای از مراکز عمومی این کشور خواسته است به قانون منع برقع توجه کنند. بر اساس این بخشنامه مأموران امنیتی نیز موظف شده‌اند به زنان برقع‌پوش در وهله نخست تذکر دهند که بر اساس قانون چهره آن‌ها نباید پوشیده بماند. چنانچه زنان برقع‌پوش از قانون تمکین نکنند به پرداخت ۱۵۰ یورو جریمه نقدی محکوم می‌شوند. این قانون فقط درباره برقع صدق نمی‌کند بلکه هرگونه پوشش دیگری مانند کلاه‌های کاسکت که چهره را بپوشاند را نیز شامل می‌شود.

شهرداری‌های بسیاری از شهرهای هلند، برخی بیمارستان‌ها و برخی مراکز حمل و نقل عمومی در این کشور اعلام کرده‌اند که به قانون منع برقع عمل نمی‌کنند.

برای نخستین بار فرانسه در سال ۲۰۱۱ پوشیدن برقع را برای زنان ممنوع اعلام کرد. مجلس فرانسه پوشیدن برقع را مخالف قانون اساسی این کشور شناخته و تأکید کرده است که هیچ‌گونه نماد مذهبی، چه مسلمان، چه مسیحی و یا یهودی، نباید در مراکز آموزشی به نمایش گذاشته شود. آن‌ها که این قانون را زیر پا بگذارد، ۱۵۰یورو جریمه می‌شوند. علاوه بر این در فرانسه، مردان مسلمانی هم که زنان خود را به‌زور مجبور به پوشیدن برقع کنند، ۳۰هزار یورو جریمه می‌شوند. در بلژیک هم به تبعیت از فرانسه قانون منع برقع در سال ۲۰۱۱ به تصویب پارلمان رسید. هر زنی که در بلژیک صورت خود را در ملاءعام به‌طور کامل بپوشاند، به هفت روز زندان و پرداخت ۱۳۷۸یورو جریمه محکوم می‌شود.

در آلمان پوشیدن برقع یا زدن نقاب به چهره ممنوع اعلام نشده. فقط در ایالت باواریا زنان برقع‌پوش اجازه ندارند در مراکز دولتی استخدام شوند.

سال گذشته آنگلا مرکل، صدر اعظم این آلمان، خواهان ممنوعیت پوشش برقع شد. مرکل خطاب به زنان مسلمان گفته بود:

«صورت خودتان را نشان دهید. پوشاندن کامل صورت در این کشور مجاز نیست و باید ممنوع شود.»

در بریتانیا، حزب دست‌راستی یوکیپ (UKIP)، خواهان منع پوشیدن برقع است. اما هنوز پارلمان بریتانیا این قانون را به تصویب نرسانده است.

عفو بین‌الملل اعلام کرده که تصویب چنین قوانینی به معنای نقض حقوق زنان است:

«همه زنان می‌بایست به هر شکلی که مایل‌اند، پوششان را خودشان به گونه‌ای انتخاب کنند که نمایانگر باورها و هویتشان باشد.»

بیشتر بخوانید:

سیاست‌گذاری برای تن زنان: منع یا آزادی پوشش اسلامی؟

Share