Share

فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن یک زن در خیابان احمدی در شیراز در نزدیکی شاهچراغ در حالی که کشف حجاب کرده و مانتو هم بر تن ندارد، راه می‌رود. در واکنش به انتشار این فیلم، کاووس محمدی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس گفت «قبل از اعزام ماموران کلانتری، خویشاوندان زن هنجارشکن لباس مناسب به او پوشاندند و سوار بر خودرو از محل به مکانی نامعلوم منتقل کردند.»

کشف حجاب یک زن ایرانی در شیراز (نمایی از یک ویدیو در شبکه‌های اجتماعی)

براساس گفته‌های ماموران کلانتری محل این اتفاق سه‌شنبه هشتم مرداد ۹۸ ساعت ۱۰ و نیم صبح رخ داده است و ماموران با تماس تلفنی شهروندان به محل اعزام شدند اما او را پیدا نکردند.

برخی از شهروندان در این چند ثانیه فیلم به این زن متلک می‌گویند. کاووس محمدی گفته براساس اظهارات شاهدین عینی ماجرا، این زن «رفتاری طبیعی و عادی» نداشته و احتمالا «مشکل روحی و روانی» داشته است.

او گفته این فرد اکنون در دسترس پلیس نیست و براساس قوانین اگر این فرد مشکل روحی و روانی داشته باشد به دلیل عدم کنترل بر رفتار و فهم، تحت پیگرد قانونی قرار نخواهد گرفت.

روزانه فیلم‌های مختلفی از کشف حجاب زنان در ایران منتشر می‌شود.در اغلب این فیلم‌ها زنان شال یا روسری خود را برداشته و در خیابان‌ها پیاده‌روی می‌کنند. فیلم‌هایی هم از برخورد ماموران گشت ارشاد یا شهروندان موافق حجاب، با زنانی که کشف حجاب می‌کنند منتشر می‌شود. همزمان با این اعتراض‌ها، برخوردهای نیروی انتظامی با کشف حجاب شدت گرفته و مقامات ایران هر روز روش جدیدی برای برخورد با بی‌حجابی و بدحجابی به کار می‌گیرند.

گسترش فعالیت گشت‌های ارشاد در متروها، کنترل حجاب در خودروها، برخورد با اصنافی که زنان بدحجاب را می‌پذیرند، ممنوع کردن فروش مانتوهای جلوباز و صدور احکام سنگین برای فعالان معترض به حجاب اجباری از جمله این روش‌هاست.

روز گذشته اعلام شد که یاسمن آریانی، مژگان کشاورز و منیره عربشاهی که با برداشتن روسری در مترو و دادن گل به زنان دیگر از حق آزادی پوشش حمایت کرده بودند، مجموعا به ۵۵ سال زندان در دادگاه بدوی محکوم شده‌اند.

در روزهای گذشته همچنین اعلام شد کسانی که برای مسیح علینژاد، فیلم و عکس بفرستند، به اتهام همکاری با دول متخاصم به حبس تا ۱۰ سال محکوم خواهند شد.

پلیس ایران اخیرا اعلام کرده که در ماه‌های آغازین سال جاری خورشیدی برخوردها با بدحجابی ۴۰ درصد افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

گشت ارشاد در زیر و روی زمین

Share