Share

کره شمالی برای سومین بار در ۱۰ روز اخیر دست به آزمایش موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد زد. این موشک‌ها در آستانه تحمل آمریکا محسوب می‌شوند و ترامپ گفته است نگران این آزمایش‌ها نیست.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

آسوشیتدپرس به‌نقل از یونهاپ، خبرگزاری کره جنوبی گزارش داده که کره شمالی بامداد روز جمعه ۱۱ مرداد / ۲ اوت دو موشک دیگر از نوع بالستیک کوتاه‌برد پرتاب کرده است. این موشک‌ها از سواحل شرقی کره شمالی شلیک شده و در آب‌های دریای ژاپن فرود آمده‌اند.

موشک‌های پرتاب‌شده در روز جمعه شبیه موشک‌هایی است که در دو نوبت اخیر شلیک شدند.

خبرگزاری کره جنوبی به‌نقل از منابع نظامی این کشور نوشته است: «ما اوضاع را زیر نظر داریم و در صورت آزمایش‌های بیشتر در آماده‌باش می‌مانیم.»

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گفته است که دو موشک در ساعت‌های ۲:۵۹ و ۳:۲۳ دقیقه بامداد جمعه از استان همگیونگ جنوبی واقع در شرق کره شمالی پرتاب شدند. بُرد این موشک‌ها ۲۲۰ کیلومتر و ارتفاع آن‌ها ۲۵ کیلومتر بود.

افزایش آزمایش‌های موشکی کره شمالی به‌عنوان هدفی به‌منظور افزایش فشار بر سئول و واشنگتن بر سر مذاکرات هسته‌ای ارزیابی می‌شود. این مذاکرات متوقف شده است.

کره شمالی همچنین از رزمایش‌های برنامه‌ریزی‌شده آمریکا و کره جنوبی ابراز نگرانی کرده است. به گفته کارشناسان، در صورت عدم موفقیت در مذاکرات هسته‌ای آمریکا و کره شمالی، در ماه‌های آینده اقداماتی از این دست در منطقه بیشتر خواهد شد.

کره شمالی با شلیک موشک‌های کوتاه‌برد خود کره جنوبی را تهدید می‌کند و نه سرزمین آمریکا یا مناطق اقیانوس آرام آن را. آزمایش فشار بر سئول در آستانه تحمل واشنگتن قرار دارد بدون آن‌که باعث قطع کامل مذاکرات هسته‌ای شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی گفته است که نگران نیست زیرا این موشک‌ها استاندارد و کوتاه‌برد هستند.

ترامپ در پاسخ به این پرسش که آیا رهبر کره شمالی با این آزمایش‌های موشکی او را می‌آزماید، گفت: «فکر می کنم این‌ها تا حد بسیار زیادی تحت کنترل است.»

او گفت پرتاب این موشک‌ها هیچ‌یک از وعده‌های کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به او را نقض نمی‌کند و «ما هیچ توافقی در این‌باره نداشتیم».

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «من هیچ مشکلی ندارم. خواهیم دید چه رخ خواهد داد. اما این‌ها موشک کوتاه‌برد هستند. این‌ها بسیار استاندارد هستند.»

ترامپ درباره این‌که آیا همچنان قصد مذاکره با کیم جونگ اون را دار ، گفت: «قطعاً همین‌طور است زیرا این موشک‌ها کوتاه‌برد هستند.»

چهارشنبه این هفته ۹ مرداد / ۳۱ ژوئیه نیز ستاد مشترک ارتش کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی دو موشک بالستیک کوتاه‌برد پرتاب کرد. این موشک‌ها از منطقه‌ای در نزدیکی بندر «وونسان» در ساحل شرقی کره شمالی شلیک شدند و هر دو در ارتفاع ۳۰ کیلومتری مسافتی حدود ۲۵۰ کیلومتر را طی کردند.

وزارت دفاع ژاپن در آن روز اعلام کرد که این موشک‌ها به آب‌های سرزمینی ژاپن نرسیده‌اند و امنیت این کشور را به مخاطره نینداخته‌اند.

پیش از آن، در بامداد پنج‌شنبه ۳ مرداد / ۲۵ ژوئیه کره شمالی اقدام به شلیک دو موشک بالستیک کوتاه‌برد دیگر کرده بود. این دو پرتابه که از سواحل شرقی کره شمالی شلیک شدند و پس از طی ۴۳۰ تا ۶۹۰ کیلومتر در دریا فرود آمدند.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون ۹ اسفند گذشته / ۲۸ فوریه در هانوی ویتنام دومین دیدار خود را برگزار کردند. این اجلاس بدون هیچ توافقی درباره خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی آمریکا به شکلی ناگهانی و بر خلاف برنامه‌ریزی‌ها به پایان رسید.

نخستین دیدار آن‌ها در ماه ژوئن سال گذشته در سنگاپور نیز به نتیجه ملموسی در راستای خلع سلاح هسته‌ای دست نیافت.

بیشتر بخوانید:

کره شمالی دو موشک بالستیک کوتاه‌برد دیگر پرتاب کرد

Share