Share

برلین، ۱۱ مرداد ۱۳۹۸: شیرین فامیلی، خبرنگار تبعیدی بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت. او در دوره آغازین کار رادیو زمانه با این رسانه همکاری داشته است. او همچنین همکار “رادیو فردا”  بود و مدیریت وب سایت “تهیه” را برعهده داشت.

شیرین فامیلی، برگرفته از فیلم کوچ ایرانیان، به کارگردانی علی لیمونادی IRTV

شیرین فامیلی، عکس برگرفته از فیلم کوچ ایرانیان، به کارگردانی علی لیمونادی IRTV

شیرین فامیلی در اوایل دهه ۱۳۶۰ پس از بیم دستگیری به دلیل همکاری با حزب توده ایران به افغانستان گریخت و فعالیت خبرنگاری را در کابل آغاز کرد. سرانجام در برلین مستقر شد، در این شهر تحصیل کرد، به فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی به ویژه در زمینه حقوق زنان پرداخت و به صورت حرفه‌ای به گزارش‌گری پرداخت.

شیرین فامیلی همسر حسین علوی بود. این همکار قدیم زمانه در دوره اول آن که اینک روزنامه‌نگار ارشد “یورو نیوز” است، در یادداشتی نوشته است: «شیرین فامیلی که برای من فراتر از همسر، دوستی یگانه و یار سال‌ها و روزهای دشوار زندگی ما و بهرنگ در تبعید بود، پس از سال‌ها مبارزه با بیماری سرطان، امروز جمعه یازدهم مردادماه برابر با دوم اوت، با خانواده و دوستانش بدرود گفت. او که در پی حاد شدن روند درمان، بیش از یکماه اخیر را در بیمارستان سپری کرد، روحیه‌ای نیرومند در مبارزه با این بیماری جانکاه داشت. روحیه‌ای که از عشق به زندگی و آرمان‌های انسان دوستانه‌اش بر می‌خاست و همزمان با مهار بیماری، به او توان ادامه حرفه دیرین و مورد علاقه‌اش یعنی روزنامه نگاری تا آخرین روزهای حیاتش می‌بخشید.»

حسین علوی در ادامه این یادنامه برای شیرین فامیلی نوشته است: «او رویارویی با مرگ را نیز برای خود حل کرده بود و بدرودی آرام با زندگی داشت، زیرا عمیقا بر این باور بود که در زندگی خود، ارزش‌های زیستن را پاس داشته، ارزش‌هایی که افق‌های آن تا فراسوی مرگ نیز می گسترد… پرواز را به خاطر بسپار، پرنده مردنی است.»

Share