Share

سعید ملک‌پور، زندانی محکوم به حبس ابد که پس از ۱۱ سال حبس به مرخصی آمده بود، از ایران خارج شده و به کانادا سفر کرده است.

سخنگوی قوه قضاییه ایران اما پس از انتشار خبر سفر ملک‌پور به کانادا، از «خروج غیرقانونی» او از ایران خبر داد.

سعید ملک‌پور پیش از اینکه در ایران دستگیر شود، در کانادا دانشجو بود

مریم ملک‌پور، خواهر سعید ملک‌پور با انتشار متن و ویدئویی در حساب کاربری توییتر خود، خبر ورود برادرش به کانادا را اعلام کرده و نوشته است: «برادرم سعید ملک‌پور به کانادا رسید! کابوس سرانجام تمام شد!»

او از رهبری این جریان از سوی کانادا و از هر فردی که در طول این مدت حامی آنان بوده است تشکر کرده و نوشته است: «ما با هم پیروز شدیم.»

بر اساس آخرین خبرهای منتشر شده درباره سعید ملک‌پور، او اواخر تیر ماه امسال با قرار وثیقه سنگین یک و نیم میلیارد تومانی برای سه روز به مرخصی آمده بود.

در توییت مریم ملک‌پور اطلاعات بیشتری درباره چگونگی خروج برادرش از ایران و بازگشتش به کانادا داده نشده است.

سخنگوی قوه قضاییه ایران اما پس از انتشار خبر سفر ملک‌پور به کانادا، از «خروج غیرقانونی» او از ایران خبر داد.

به گفته غلامحسین اسماعیلی، سعید ملک‌پور «برابر ضوابط و مقررات» در تاریخ ۲۲ تیر ۹۸ با اخذ وثیقه به مرخصی سه روزه رفته اما در پایان مهلت مرخصی به زندان مراجعه نکرده است:

«به مراجع امنیتی و اطلاعاتی اعلام کرده بودیم به فرد مورد اشاره مرخصی اعطا می‌شود؛ مراقبت‌های لازم را داشته باشید.»

اسماعیلی در ادامه گفت‌و‌گوی خود با صداوسیمای جمهوری اسلامی، درباره ملک‌پور گفت که محکوم مورد اشاره ممنوع الخروج بوده است:

«وی از مبادی غیر رسمی از مرز خارج شده است.»

او گفت که «این فرد» ابتدا محکوم به اعدام شده بود اما بعد حکم اعدامش تبدیل به مجازات حبس ابد شده است.

سعید ملک‌پور به اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق طراحی سایت‌های مستهجن»، «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری»، «توهین به رئیس جمهوری»، «ارتباط با گروه‌های معاند نظام»، و «فساد فی الارض»، ابتدا در پاییز سال ۱۳۸۹ از سوی قاضی محمد مقیسه به اعدام محکوم شد.

این حکم در دی ماه سال ۱۳۹۰ در دیوان عالی کشور تأیید و در ۲۷ بهمن ۹۰ برای اجرای احکام ارسال شد اما بعد با یک درجه تخفیف به حبس ابد تبدیل شد.

به این زندانی سیاسی در طول دوران حبس یک روز هم مرخصی داده نشد.

ملک‌پور که در کانادا زندگی می‌کرد، سال ۱۳۸۷ برای دیدار با خانواده‌ و ملاقات پدر بیمارش به ایران سفر کرد که بازداشت شد.

او ۳۳ ساله بود که به زندان اوین رفت و اکنون ۴۴ سال دارد. در این سال‌ها پدرش نیز درگذشت اما برای حضور در مراسم خاکسپاری هم به او مرخصی داده نشد.

این متخصص برنامه‌ریزی کامپیوتر، نرم‌افزاری را برای انتقال عکس طراحی کرده بود که گویا بدون اطلاع او از آن برای راه‌اندازی سایت‌های مستهجن در ایران استفاده شده بود.

بخش سایبری سپاه و مقام‌های قضایی ایران او را از متهمان پرونده موسوم به «مضلین ۲» مربوط به جرائم رایانه‌ای معرفی کردند. پروژه‌ای که برای «برخورد با سایت‌های مستهجن» کلید خورده بود.

  • تیتر این مطلب با توجه به واکنش سخنگوی قوه قضاییه به خبر خروج سعید ملک‌پور از ایران تغییر کرد


  • در همین زمینه

نامه مادر سعید ملک‌پور به دادستان تهران برای آزادی فرزندش پس از ۱۰ سال زندان

Share