Share

 رییس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال در برنامه «مناظره» شبکه اول صدا و سیمای جمهوری اسلامی از مهلت فدراسیون فوتبال برای ورود زنان به استادیوم‌ها تا نهم شهریور ماه خبر داده است

ایران در حال حاضر تنها کشوری است که زنانش اجازه ورود به ورزشگاه را ندارند

داریوش مصطفوی گفته است:

«تا نهم شهریور فیفا مهلت داده تا تکلیف حضور زنان در استادیوم مشخص شود، شوخی هم ندارد. دست دولت هم نیست؛ ممکن است من زنده نباشم ولی به زودی زنان برای تماشای فوتبال در استادیوم حاضر می‌شوند.»

او درباره اینکه مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش ایران اعلام کرده زنان در مرحله اول در بازی‌های ملی وارد استادیوم می‌شوند، گفته:

«فیفا نگفته فقط زنان در بازی‌های ملی وارد استادیوم شوند. فیفا می‌گوید زنان در ایران در بازی‌های لیگ هم باید بتوانند وارد استادیوم شوند و جدی هم هشدار داده است.»

رییس اسبق فدراسیون فوتبال همچنین گفته هیچ کجای دنیا نیست که زنان را گزینشی وارد استادیوم کند:

«این من درآوردی کشور ماست.»

ایران در حال حاضر تنها کشوری است که زنانش اجازه ورود به ورزشگاه را ندارند.

تاکنون چند نسل از فعالان حقوق زنان تلاش کرده‌اند مطالبه ورود زنان به ورزشگاه‌ها را پیگیری کنند اما با سرکوب و زندان مواجه شده‌اند.

دولت‌های محمود احمدی نژاد و حسن روحانی هم با وجود وعده‌هایی که داده بودند، نتوانستند در مقابل مخالفت مراجع مذهبی و اقشار محافظه‌کار کاری از پیش ببرند. مسئولان نبودن زیرساخت‌های لازم در ورزشگاه‌ها و عدم امنیت را از دلایل ممنوع بودن ورود زنان به ورزشگاه‌ها عنوان می‌کنند.

اکنون فدراسیون جهانی فوتبال تا نهم شهریور ماه به فدراسیون فوتبال ایران زمان داده تا تکلیف حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مشخص کند.

در صورت تامین نشدن خواسته فدراسیون جهانی فوتبال، ممکن است فوتبال ایران با تحریم‌ها و مجازات‌های سخت و تعطیلی مواجه شود.


  • در همین زمینه

سد مراجع در مقابل ورود زنان به استادیوم

Share