Share

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز یک‌شنبه چهارم اوت/ ۱۳ مرداد در نشست خبری مشترک خود با وزیر امور خارجه استرالیا، بار دیگر تاکید کرده که با وجود همراهی نکردن کشورهای اروپایی و متحدان آسیایی، «خیلی مطمئن» است که ایالات متحده قادر خواهد بود ائتلافی از نیروهای دریایی در خلیج فارس ایجاد کند.

«ائتلاف ملت‌ها برای نگهبانی از خطوط کشتیرانی در خاورمیانه»، عملیات سنتینل خوانده می‌شود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا (عکس: آرشیو)

مایک پمپئو این هفته فاش کرد که دولت دونالد ترامپ از فرانسه، آلمان، استرالیا، ژاپن و کره جنوبی خواسته تا به عملیات سنتینل به رهبری ایالات متحده کمک کنند.

به گفته یکی از مقامات نظامی ایالات متحده، این کشور در نظر دارد که متحدان و شرکای ایالات متحده، ۸۰ تا ۹۰ درصد این برنامه را به عهده بگیرند و انجام دهند.

متحدان اروپایی اما رغبت چندانی به مشارکت در این ائتلاف نشان نداده‌اند. آنها نگرانند چنین ائتلافی به درگیری نظامی با ایران منجر شود.

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده روز شنبه سوم اوت/ ۱۲ مرداد به خبرنگاران گفت که طرح ایالات متحده برای «نگهبانی از خلیج فارس و تنگه هرمز علیه تهدیدهای ایران»، به زودی با همراهی چند کشور شریک و متحد همراه خواهد شد.

اسپر گفت که نمایندگان بیش از ۳۰ کشور جهان این هفته در کنفرانسی در ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) در فلوریدا شرکت کردند تا درباره عملیات سنتینل به رایزنی بپردازند.

وزیر دفاع ایالات متحده گفته است:

«هیچ‌کس خواهان درگیری با ایران نیست. به همین خاطر اول ایده ائتلافی از متحدان و شرکایی با ذهنیت مشابه را پیشنهاد دادیم»

پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) در سال گذشته، تنش‌ها میان دو کشور بالا گرفت.

اوج این تنش‌ها در هفته‌های گذشته رخ داد که موجب نگرانی کشورها نسبت به امنیت حمل ‌و نقل دریایی در خلیج فارس و تنگه هرمز شد.

بخش قابل توجهی از نفت مورد نیاز جهان از تنگه هرمز عبور می‌کند.

در حال حاضر نیروی دریایی و هوایی ایالات متحده خود را حافظ منافع بین‌المللی در تنگه هرمز می‌داند. این در حالی است که ایران بارها اعلام کرده تنها این کشور قادر است امنیت تنگه هرمز را تامین کند.


  • در همین زمینه

وزیر دفاع آمریکا: از طرح واشنگتن برای مقابله با ایران حمایت بیشتری خواهد شد

Share