Share

پلیس روسیه بار دیگر دست به بازداشت گسترده معترضان زد و نزدیک به ۸۰۰ نفر از جمله لیوبوف سوبول، فعال برجسته روس را در جریان یک راهپیمایی اعتراضی در مسکو بازداشت کرد.

الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف پوتین و یکی از رهبران اعتراضات کنونی (عکس از آرشیو)

به گزارش خبرگزاری رویترز پلیس مسکو، شنبه ۳ اوت/۱۲ مرداد ۸۰۰ معترض را که برای مطالبه انتخابات آزاد به خیابان‌ها آمده بودند، دستگیر کرد. فعالان این تظاهرات را یک «راهپیمایی صلح‌آمیز» برای اعتراض به رد صلاحیت و حذف کاندیداهای مخالف پوتین از انتخابات شورای شهر مسکو خوانده بودند اما مقامات پیش از شروع راهپیمایی، آن‌را غیرقانونی اعلام کردند.

گروه ناظر مستقل OVD-Info اعلام کرد پلیس ۸۲۸ نفر را در تظاهرات روز شنبه در مسکو بازداشت کرده و برخی از آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار داده. شاهدان به رویترز گفته‌اند پلیس در برخی از موارد معترضان را روی زمین کشیده و به‌زور با خود برده است. پلیس روسیه اما رقم دستگیرشدگان را ۶۰۰ نفر و تعداد افراد شرکت کننده در راهپیمایی را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد. فعالان مخالف دولت پس از اعلام پلیس، تصاویری را از جمعیت حاضر در راهپیمایی منتشر کرده و اعلام کردند طبق برآورد آن‌ها حدود ۱۰ هزار نفر در این راهپیمایی شرکت کرده‌اند.

پلیس همچنین لیوبوف سوبول، یکی از فعالان نزدیک به الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف پوتین را که در زندان است از یک تاکسی بیرون کشید و به داخل یک خودروی ون برد. دستگیری سوبول تنها چند دقیقه پیش از شروع تظاهرات انجام شد. سوبول ساعاتی بعد با پرداخت جریمه ۳۰۰ هزار روبلی (حدود ۴هزار و ۶۰۰ دلار) برای نقض قوانین تجمعات روسیه آزاد شد. برخی دیگر از دستگیرشدگان نیز آزاد شده‌اند.

دستگاه قضایی روسیه علاوه بر بازداشت ناوالنی، یک پرونده فساد را علیه او گشوده و با متهم کردن ناوالنی به یک میلیارد روبل (۱۵.۳ میلیون دلار) پولشویی، دستور به تفحص از موسسه‌ای داده که نولنی و هم‌پیمانانش برای مبارزه با فساد تاسیس کرده‌اند. نتایج تحقیقات این موسسه در مورد فساد مقامات دولتی پیشتر منتشر شد. آن‌ها با رد این اتهامات اعلام کرده‌اند موسسه فوق بودجه خود را  به صورت شفاف از طریق کمک‌های مالی مردمی تامین می‌کند.

تظاهرات روز شنبه در ادامه اعتراضات مشابه هفته‌های گذشته به روند ثبت نام نامزدهای انتخابات ۸ سپتامبر برگزار شد. شنبه ۲۷ ژوئیه/۵ مرداد نیز پلیس مسکو بیش از ۱۰۰۰ نفر از معترضان را دستگیر کرد. ماموران پلیس علاوه بر سرکوب خشونت‌آمیز تظاهرکنندگان، رهبر و  تعدادی از چهره‌های برجسته مخالفان را نیز پیش از شروع تظاهرات بازداشت کرده بودند.

انتخابات ۸ سپتامبر برای تصاحب ۴۵ کرسی شورای شهر مسکو برگزار می‌شود که بودجه پایتخت را در اختیار خود دارد و توسط موافقان حزب حاکم کنترل می‌شود. مقامات حدود ۳۰ نفر (از نامزدان مخالفان دولت) را با اعلام این‌که این افراد موفق به جمع‌آوری امضاهای معتبر نشده‌اند و امضاهای جمع‌آوری شده توسط آن‌ها جعلی‌ست، رد صلاحیت کرده‌اند. با این وجود تا به حال نزدیک به ۲۰۰ نفر که بیشتر آن‌ها از حامیان ولادیمیر پوتین به‌شمار می‌آیند، برای شرکت در انتخابات محلی تایید صلاحیت شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

دستگیری بیش از ۱۰۰۰ معترض در تظاهرات ضددولتی در مسکو

Share