Share

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفته نمی‌شود اصول کلی نظام و قوانین وزارت اطلاعات برای تایید اعطای پست به افراد دارای پست‌های کلیدی و ستاره‌دار، این است که نباید خودشان و بستگان نزدیک‌شان با خارج ارتباط داشته باشند.

تصویری از مراسم فارغ‌التحصیلی نعیما طاهری، نتیجه روح الله خمینی در کانادا

حسن نوروزی، درباره اظهارات اخیر معاون حقوقی قوه قضائیه مبنی بر اینکه «نماینده انقلابی آن است که در مجلس طرح عدم تحصیل فرزندان عالی رتبه نظام را مطرح کرده و از آن دفاع می‌کند تا منع شود»، گفته: «ما بعد از تحقیق و تفحص از دو تابعیتی‌ها و سه‌ تابعیتی‌ها به این نتیجه رسیدیم که باید طرحی را تهیه کنیم که جلوی بعضی مسائلی که منجر به ولنگاری سیاسی می‌شود را بگیریم.»

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به طبقه‌بندی مشاغل محرمانه، خیلی محرمانه، سری و به‌کلی‌ سری، گفته در قوانین تاییدی وزارت اطلاعات کسانی که بخواهند رئیس‌جمهور، وزیر، سرلشکر، سردار بشوند یا مقام‌های عالی تصمیم‌گیر بگیرند، باید خودشان و بستگانشان ارتباطی با خارج نداشته باشند.

نوروزی گفته بر همین اساس وزارت اطلاعات به داماد غلامعلی حدادعادل به دلیل اینکه در ژاپن و به نحوی در آمریکا تحصیل کرده بود و فرزندش هم در خارج از کشور متولد شده بود و سیتیزن بودند، تاییدیه برای اینکه پستی دریافت کنند، نداد.

وی در پاسخ به این سوال که تحقیق و تفحص‌ها و تاییدیه وزارت اطلاعات مربوط به چه زمانی بوده است، گفت: تحقیق و تفحص‌ها مربوط به سه سال قبل است. این موضوع هم وقتی که ما جلسه داشتیم، در وزارت اطلاعات مطرح شد.

او گفته اگر افرادی بخواهند فرزندانشان در خارج تحصیل کنند، باید ارتباط آن مسئول با آن پست قطع شود و زمانی که تحصیلات تمام شد و وزارت اجازه داد، گزینش شود: «نمی‌شود افرادی در ایران دارای پست‌های ستاره‌دار باشند و از آن سو فرزندان و همسرانشان و افراد درجه یک‌شان بخواهند در خارج تحصیل کنند. بنابراین به نظر می‌رسد این ممنوع است.»

نوروزی گفته این موضوع در آیین‌نامه‌ها و روش‌نامه‌های وزارت اطلاعات موجود است اما اگر دولت احساس کند خلاء قانونی وجود دارد، مجلس بلافاصله طرح دوفوریتی یا سه‌فوریتی می‌دهد.  اگر جایی هم خلاء قانونی باشد و دولت پیشنهاد ندهد، نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی پیشنهاد می‌دهند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران هم در مورد پیشنهاد معاون حقوقی قوه قضاییه درباره ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج از کشور گفته: «معاون قوه قضاییه دیدگاه شخصی خود را اعلام کرده‌اند، اگر تبدیل به قانون شود ما تبعیت خواهیم کرد، اما رانت باید مورد توجه باشد. هر کسی از رانت تحصیلی استفاده کرده مذموم است، به‌نظر هر کسی مسئولی را می شناسد که از این رانت استفاده کرده گزارش دهد.»

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در پاسخ به این سوال که‌ آیا سازوکاری برای بازگرداندن فرزندان تعدادی از مسئولان هم‌اکنون در خارج از کشور به سر می‌برند یا برکنار کردن مسئولان وجود دارد یا نه، گفته: «وزارت اطلاعات نباید اجازه دهد و مقام‌های عالی اگر نماینده مجلس هستند، شورای نگهبان نباید تائیدیه دهد و در رابطه با دولت هم وزارت اطلاعات نباید تائیدیه دهد.»

برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور درس خوانده‌اند. فرزندان آنها هم در خارج از ایران تحصیل کرده و بعضی از آنها هنوز در کشورهای خارجی زندگی می‌کنند که تصاویر زندگی آنها هرازگاهی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.

وزارت امور خارجه ایران در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد تحصیل فرزندان سفرای ایران در کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا را ممنوع کرد. بعدها تعدادی از نمایندگان از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  برای رفع تبعیض تحصیل فرزندان مقامات و سایر افراد جامعه در خارج از کشور  درخواست کردند.

Share