Share

ترنج ماهان – همین دو هفته پیش بود که شاهین نجفی در آلمان خبرساز شد. در آن زمان گروهی از نویسندگان و هنرمندان آلمانی با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از شاهین نجفی، خواهان همبستگی دولت و مردم آلمان با این هنرمند شدند. این بیانیه که با امضای بیش از ۵۰ هنرمند و نویسنده سر‌شناس همراه است، شامگاه جمعه ۱۵ ژوئن در تارنمای «آکادمی هنرهای آلمان» منتشر شد.

از آن زمان تا امروز ۲۰ روز گذشته و ما در رادیو زمانه علاقمند بودیم بدانیم شاهین نجفی در چه وضعی به‌سر می‌برد. تلاش‌های ما برای تماس با او و با گونتر والراف بی‌نتیجه ماند.

 

اما آقای والراف به ما قول داد که به‌زودی پیشنهادمان برای یک گفت‌و‌گوی چندرسانه‌ای را بپذیرد. گونتر والراف همان هنرمندی‌‌ست که بیانیه دفاع از شاهین نجفی را در آلمان به امضای هنرمندان و نویسندگان سرشناس رساند و منتشر کرد.

 

 

از جمله هنرمندانی که با امضای خود خواهان حمایت از شاهین نجفی شدند، می‌توان از گونتر گراس (نویسنده و برنده جایزه ادبی نوبل)، هانس گایسندورفر (سینماگر)،) هانس وادر (ترانه سرا) و اودو لیندنبرگ (خواننده راک) نام برد.

 

در این بیانیه آمده است: «شاهین نجفی، خواننده و نوازنده ایرانی که از سال ۲۰۰۵ به حال تبعید در آلمان زندگی می‌کند، تهدید به مرگ شده است، زیرا در ترانه‌ای از امام دهم شیعیان که در سال ۸۶۹ درگذشته است، می‌خواهد تا به دنیا برگردد و مردم را نجات دهد. درونمایه این ترانه انتقاد به حکومت دیکتاتوری ایران است. برخی از مراجع تقلید نجفی را کافر خوانده، او را به مرگ محکوم کرده و برای سر او جایزه صد هزار دلاری تعیین کرده‌اند. ما عزم شاهین نجفی، مبنی بر ادامه کار هنری‌اش را می‌ستاییم و همبستگی خود را با او ابراز می‌کنیم. چرا که هنر برای رشد کردن نیاز به آزادی دارد. آزادی در هنر جزو حقوق انسانی هر شخص است و تهدید به مرگ هنرمندان و دگراندیشان برابر با مرگ این آزادی.»
 

شاهین نجفی در پنهان‌گاهش در آلمان

به دنبال این بیانیه روزنامه‌ها و شبکه‌های تلوزیونی معتبر آلمان در گفت‌و‌گو با گونتر والراف و شاهین نجفی این خبر را بازتاب دادند. همچنین گروهی از مردم کلن آلمان با ویدیویی که ۱ ژوئن در یوتیوب منتشر شد، همبستگی خود را با شاهین نجفی و مردم ایران اعلام کردند.

 

گونتر والراف روزنامه‌نگاری‌ست که ۲۳ سال پیش، پس از فتوای آیت‌الله خمینی علیه سلمان رشدی حامی این نویسنده نیز بوده است. کتاب «در اعماق» او نیز در سراسر جهان از جمله در ایران بازتاب گسترده‌ای داست.
 

روزنامه آلمانی‌زبان تاتس به مناسبت بیانیه گونتر والراف در حمایت از شاهین نجفی با او گفت‌و‌گویی کرد.
 

آقای والراف در این گفت‌و‌گو به سابقه آشنایی‌اش با شاهین نجفی اشاره می‌کند و می‌گوید: «شاهین نجفی به من مراجعه کرد و من هم کمکم را از او دریغ نکردم. الان نجفی در یک جای امن زندگی می‌کند و سلمان رشدی هم در این مکان امن چندی به‌سر برد. مهم این است که از او در این شرایط حمایت گسترده‌ای شود.»
 

گونتر والراف در ادامه به آینده شاهین نجفی اشاره می‌کند و می‌گوید: «کانادا و آمریکا برای او دعوت‌نامه فرستاده‌اند و او می‌تواند در این کشورها تحت شرایط امنیتی خاصی روی صحنه هم برود.»

والراف همچنین به طور غیر مستقیم از هنرمندان آلمانی می‌خواهد که با شاهین نجفی به نشانه همبستگی یک کنسرت مشترک در آلمان برگزار کنند و از او به این طریق حمایت کنند. گفتنی‌ست که از وقتی که حکم ارتداد این هنرمند ایرانی صادر شده، او نتوانسته در آلمان و سایر کشورهای اروپایی روی صحنه برود.

 

گونتر والراف از سیاستمدارن برجسته آلمانی می‌خواهد که از شاهین نجفی حمایت کنند. او می‌گوید: «وقتی که در یک تظاهرات سازماندهی‌شده‌ مقابل سفارتخانه آلمان در ایران، گروهی خواستار تحویل دادن شاهین نجفی به ایران می‌شوند، و با فرستادن انبوهی از ایمیل‌ها خواهان اجرای فتوا می‌شوند، وزیر امور خارجه [آلمان] نباید دست روی دست بگذارد. او می‌بایست سفیر ایران را احضار کند و از او توضیح بخواهد.»
 

گونتر والراف در گفت‌و‌گو با تاتس می‌گوید با سیاست سکوت کاری از پیش نمی‌رود و دولت، مردم و هنرمندان آلمان باید بیش از این حمایت خود را از این هنرمند علنی کنند.
 

منبع

 

گزارش رادیویی با متن اندکی تفاوت دارد.

 

Share