Share

تکلیف اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی روشن نیست.چهار استراتژی در کنار هم پیشنهاد شده است: «حضور مشروط»، «سکوت در انتخابات»، «حضور بی‌قید و شرط در انتخابات» و «خروج از انتخابات». مبنای همه این استراتژی‌ها بر انفعال و انتظار است. سعید حجاریان که از او به عنوان تئوریسین جریان اصلاح‌طلبی یاد می‌کنند، بر این نظر است که خروج از انتخابات به معنای پایان جریان اصلاح‌طلبی به شکل کنونی است.  بهزاد نبوی که به شکل‌گیری یک آرایش جدید سیاسی اعتقاد دارد خواهان ائتلاف اصلاح‌طلبان با اصول‌گرایان است.

سعید حجاریان و بهزاد نبوی

هفته گذشته مرتضی الویری عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هشدار داده بود که حتی یک  رأی ریزشی اصلاح‌طلبان به صندوق اصول‌گرایان نمی‌ریزد و اگر نرخ مشارکت هم پایین باشد، در هر حال اصول‌گرایان پیروز می‌شوند. جواد امام یکی دیگر از اعضای شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نیز پیشنهاد داد که اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان جلسه‌ای پیرامون شرایط برابر با اصول‌گرایان برای ورود به انتخابات برگزار کنند. امام این پرسش را مطرح کرد: چه انتظاری دارید؟ انتظار دارید که از افراد رقیب کاندید قرض بگیریم و در انتخابات شرکت کنیم؟

احتمال رد گسترده صلاحیت کاندیداها تنها مشکل اصلاح‌طلبان نیست. اختلافات درونی به سردرگمی اصلاح‌طلبان دامن زده است. سعید حجاریان در گفت‌وگو با «سازندگی» پبشنهاد تازه‌ای مطرح کرد: تهیه منشور اصلاح‌طلبی بر اساس «حضور مشروط» در انتخابات که مبتنی بر آن است که ابتدا اصلاح‌طلبان ببینند هسته اصول‌گرایان چگونه انتخاباتی را می‌خواهد برگزار کند:

«در این منشور تأکید خواهد شد وظیفه نماینده اصلاح‌طلب چیست. افراد باید این منشور را امضاء کنند و تعهد و وابستگی‌شان را به اصول و مبانی اصلاح‌طلبی اعلام کنند.»

در انتخابات هیأت رئیسه مجلس که اوایل خرداد سال جاری برگزار شد، ۱۰۵ رأیی که فراکسیون امید به گلدان عارف ریخت، سبب شد که علی مطهری کرسی نایب رئیسی مجلس شورای اسلامی را از دست بدهد. حجاریان با تکیه بر این تجربه که برای اصلاح‌طلبان ناخوشایند بود به سازندگی گفت:

«ما اگر صد نماینده داشته باشیم اما لیدر نداشته باشند به هر طرفی می‌لغزند و هزینه ایجاد می‌کنند. فراکسیون امید به چنین وضعیتی دچار شد لذا می‌بینیم استراتژی دقیق ندارد و مواضع‌اش ناهمگون و رأی‌هایش غیر شفاف است.»

بهزاد نبوی اما در گفت‌وگو با خبرآنلاین راه دیگری را پیشنهاد  داد: اصول‌گرایان باید برای کنار زدن تندروها با چهره‌های اعتدالی اصول‌گرا ائتلاف کنند:

«من معتقدم که از سال ۹۲ یا حتی ۸۸ به این سو، ارایش جدیدی در کشور در حال شکل‌گیری است. اصلاح‌طلب‌ها و اصول‌گراهای میانه‌رو و معتدل در کنار هم قرار گرفتند و این روند در مجلس دهم روشن‌تر شد. من تندروی و میانه‌روی را پوششی فراتر از اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی می‌بینم.»

نبوی در ادامه این گفت‌وگو با تکیه بر «عقل سلیم» گفت:

«اگر اصلاح‌طلبان پیروز شوند بهتر است. ولی اگر قرار باشد تندروها پیروز شوند با ائتلاف اعتدال‌گرایان، برای حفظ امنیت ملی و منافع باید دومی را ترجیح داد.»

سعید حجاریان اما این نظر را رد کرده است:

« اکنون، مردم به جریان‌های سیاسی بی‌اعتماد هستند و هر نوع لغزش و اشتباه تاکتیکی و استراتژیک به مثابه مرگ یک جریان است، امروزه برخی از مردم می‌گویند شما گفتید به روحانی رأی بدهید تا شرایط سامان شود. اما اینطور نشد، فلذا دیگر با طناب شما به چاه نمی‌رویم. پس، اگر گفتار انتخاباتی تولید می‌کنیم باید مبتنی بر تحلیل‌های دقیق باشد نه صرفاً هراس‌افکنی و انتخاب بین بد و بدتر و بدترین.»

حجاریان عبور از انتخابات را هم به معنای پایان اصلاح‌طلبی به شکل کنونی‌اش دانسته است:

«عبور مقطعی از انتخابات رویکرد مناسبی باشد. اما نیاز به ترویج آن نیست. اگر شرایط فراهم نشد، با ذکر دلایلی از خیر انتخابات می‌گذریم همین، اما “عبور از انتخابات” استراتژی دقیقی نیست، زیرا حکم به پایان پروژه اصلاحی سیاست‌محور می‌دهد.»

بیشتر بخوانید:

انتخابات: شرکت یا تحریم و بقیه قضایا

Share