Share

ارتش سوریه حملات خود به مواضع شورشیان مسلح در استان ادلب، در شمال این کشور را از سر گرفت.

ارتش سوریه حملات خود به استان ادلب را از سر گرفت (عکس: آرشیو)

به گزارش شبکه الجزیره، دوشنبه ۱۴ مرداد/ ۵ اوت ارتش سوریه مواضع شورشیان مسلح در خان شیخون در جنوب استان ادلب را هدف بمباران‌های هوایی قرار داد. رسانه‌های دولتی سوریه صبح دوشنبه از آغاز حملات ارتش این کشور به استان ادلب خبر داده بودند.

 شامگاه پنجشنبه ۱۰ مرداد/ یکم اوت طرف‌های حاضر در نشست آستانه با ایجاد منطقه کاهش تنش و آتش‌بس در ادلب موافقت کردند. حکومت اسد اجرای توافق آتش‌بس را مشروط به اجرای توافق سوچی در مورد استان ادلب کرده است. بر این اساس شورشیان مسلح می‌بایست ۲۰ کیلومتر از خط منطقه کاهش تنش ادلب به داخل عقب‌نشینی کرده و سلاح‌های سنگین و نیمه‌سنگین خود را از این منطقه خارج  کنند.

 ارتش سوریه اما روز دوشنبه اعلام کرد که شورشیان مسلح به توافق آستانه عمل نکرده‌اند. یک سخنگوی ارتش سوریه در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی سانا ادعا کرد که شورشیان مسلح حمله به غیرنظامیان را از سر گرفته‌اند و به همین سبب ارتش تصمیم گرفته است وارد عمل شود.

مخالفان حکومت اسد می‌گویند ارتش سوریه با حمایت روسیه زیرساخت‌های مدنی در استان ادلب را بمباران کرده است. هفته گذشته آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در نامه‌ای با امضای ۱۰ کشور ازکشورهای عضو شورای امنیت با تحقیقات درباره بمباران مدارس و مراکز درمانی در استان ادلب در شمال سوریه موافقت کرد. در جریان عملیات تهاجمی ارتش سوریه در این مناطق از ۴ آوریل تاکنون دست‌کم ۴۰۰ هزار نفر آواره شده‌اند. در استان ادلب دست‌کم سه میلیون نفر از مخالفان حکومت اسد زندگی می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

دمشق با آتش‌بس در ادلب موافقت کرد

Share