Share

نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی و هومن جوکار، سه تن از فعالان محیط زیست زندانی در زندان اوین دست به اعتصاب ‌غذا زده‌اند. آنان بیش از ۵۵۰ روز است در بازداشت موقت به سر می‌برند.

فعال محیط زیست بازداشت شده توسط سازمان اطلاعات سپاه که ۱۹ ماه است بازداشت موقت هستند

سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر از قول یک منبع مطلع که خواسته است نامش فاش نشود گزارش کرده که نیلوفر بیانی و سپیده کاشانی قصد داشتند از روز ۱۲ مرداد ماه اعتصاب غذا کنند و از این تاریخ به بعد، اطلاعی از آنان در دست نیست و تماسی با خانواده‌هایشان نگرفته‌اند.

بر همین اساس دیده‌بان حقوق‌بشر احتمال می‌دهد این دو اعتصاب غذای خود را در اعتراض‌ به ۱۹ ماه‌ بازداشت موقت، آغاز کرده‌ باشند.

بر اساس گفته‌های این منبع مطلع، دو فعال محیط زیست دیگر هم به احتمال زیاد دست به اعتصاب غذا زده‌اند که یکی آنها بنا بر گزارش‌های غیررسمی، هومن جوکار است.

گفته می‌شود او از روز یک‌شنبه ۱۳ مرداد اعتصاب غذا کرده است.

نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی و هومن جوکار از فعالان محیط زیستی هستند که بهمن ماه سال ۱۳۹۶ همراه با تعدادی دیگر از همکاران خود سام رجبی، میرحسین خالقی، طاهر قدیریان، مراد طاهباز، عبدالرضا کوهپایه و کاووس سیدامامی از سوی سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شدند.

دو هفته بعد از این بازداشت‌ها مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند کاووس سیدامامی در جریان بازجویی‌ها و «پس از مشاهده اسنادی علیه خود»، در زندان «خودکشی» کرده است.

وکیل او و خانواده‌اش اما این ادعا را رد کرده‌اند و خواسته‌اند تا هیاتی مستقل درباره این موضوع تحقیق کند. درخواستی که مقام‌های قضایی تاکنون آن را بی‌پاسخ گذاشته‌اند اما مریم ممبینی، همسر سیدامامی را ممنوع الخروج کرده‌اند و اجازه سفر او را به کانادا برای دیدار فرزندانش نمی‌دهند.

از سوی دیگر قوه ‌قضاییه ابتدا اتهام این فعالان محیط زیست را «جاسوسی برای بیگانگان» عنوان کرد اما در آستانه تشکیل دادگاه برای آنان، اتهام چند نفرشان را به «فساد فی الارض» تغییر داد که می‌تواند حکم اعدام در پی داشته باشد.

افراد بازداشت شده، عضو موسسه میراث حیات وحش پارسیان هستند که عمده فعالیتش نجات یوزپلنگ ایرانی از خطر انقراض است.

این احتمال مطرح است که مخالفت این افراد با «ایجاد پایگاه‌های موشکی سپاه پاسداران» در مناطق حفاظت‌شده کشور، علت اصلی متهم شدنشان به «جاسوسی» باشد.

یک سال بعد از بازداشت این فعالان محیط زیست اما اولین جلسه رسیدگی به اتهام آنان در روز ۱۰ بهمن‌ ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد.

این دادگاه غیرعلنی بود و خانواده هیچ‌یک از بازداشت‌شدگان از آن اطلاع نداشت.

نیلوفر بیانی در جریان برگزاری دادگاه گفت:

«اعترافات اجباری که مبنای پرونده است با استفاده از تهدید و شکنجه گرفته شده است.»

دیده‌بان حقوق بشر اعتصاب غذای این افراد را اعتراضی به ماه‌ها «برزخ حقوقی» خوانده و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته تا فورا آنها را آزاد کنند.

این سازمان همچنین خواهان دسترسی کافی بازداشت‌شدگان به مراقبت‌های پزشکی شده است.

مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفته است:

«اعضای موسسه میراث حیات وحش پارسیان بیش از ۵۵۰ روز پشت میله‌های زندان به سر برده‌اند و مقامات ایران هیچ مدرکی درباره جرایم ادعایی‌ خود ارائه نکرده‌اند. مقام‌های ایران باید گام به تعویق افتاده آزاد کردن همه مدافعان حیات وحش به خطر افتاده ایران را اجرا کنند و به این بی‌عدالتی علیه آن‌ها خاتمه دهند.»


  • در همین زمینه

دانشگاهیان به رئیسی: ادامه بازداشت فعالان محیط زیست «به گسترش بیشتر ناامیدی می‌انجامد»

Share