Share

کتابخانه ملی اسرائیل اسناد منتشرنشده متعلق به فرانتس کافکا (۱۸۸۳-۱۹۲۴)، نویسنده یهودی چک را به نمایش گذاشت. این پایان اختلاف حقوقی بیش از ۱۰ سال در اسرائیل و آلمان، در مورد املاک نویسنده آلمانی‌زبان است.

امید می‌رود که با کشف طرح‌های فرانتس کافکا جنبه‌های تازه‌ای از شخصیت او شناخته شود.

امید می‌رود که با کشف طرح‌های فرانتس کافکا جنبه‌های تازه‌ای از شخصیت او شناخته شود.

نامه‌ها، دست‌نوشته‌ها و طراحی‌های کافکا آخرین بار در گاوصندوق بانک یو.‌بی‌.اس در زوریخ پیدا شدند. آن‌ها بخشی از املاک ماکس برود، دوست کافکا هستند. کافکا دوستش ماکس برود را موظف کرده بود که پس از مرگش تمام نوشته‌های او را بسوزاند.

با این حال برود بسیاری از آثار کافکا را منتشر کرد که سبب افزایش شهرت جهانی این نویسنده شد. با درگذشت برود در سال ۱۹۶۸، به گفته سخنگوی کتابخانه ملی اسرائیل ، «داستان کافکایی» بایگانی خصوصی او آغاز شد که بخشی به سرقت رفت و در آلمان به فروش گذاشته شد.

ماکس برود در هنگام فرار از پراگ در سال ۱۹۳۹، زمان حکومت ناسیونال سوسیالیست در آلمان، با یک چمدان از آثار دوست خود به سرزمین فلسطین سابق رفت. پس از مرگ برود این آثار به منشی سابقش استر هوفه رسید. او برخی از متون، از جمله نسخه جدید رمان «محاکمه» را حدود دو میلیون دلار فروخت که اکنون در بایگانی ادبی شهر مارباخ آلمان نگهداری می‌شود.

بخش دیگری را هوفه در تل آویو و سوئیس در گاوصندوق نگه داشته بود. پس از مرگ او در سال ۲۰۰۷ ، این گنج به دخترانش رسید که هر دو بعد درگذشتند.

در سال ۲۰۱۶ دیوان عالی اسرائیل حکم داد که کل املاک ماکس برود متعلق به کتابخانه ملی است. اخیراً دادگاهی در سوئیس مقرر کرد که بخش‌هایی از این املاک که در گاوصندوق بانک در زوریخ نگهداری می‌شد نیز باید به اسرائیل تحویل داده شود.

در ماه مه آلمان نیز حدود ۵۰۰۰ صفحه از املاک نوشتاری ماکس برود را به کتابخانه ملی اسرائیل تحویل داد. این اسناد در تل آویو به سرقت رفتند  و در سال ۲۰۱۳ به ظن کالای سرقت‌شده در آلمان مصادره شد. از جمله این اسناد کارت پستالی بود که کافکا به برود فرستاده بود.

این نوشته‌ها و یادداشت‌ها احتمالاً از آپارتمان استر هوفه در تل آویو به سرقت رفته و به آرشیو ادبیات آلمان در مارباخ برای فروش ارائه شد. دادگاه آن‌ها را به‌عنوان دارایی ماکس برود که در کتابخانه ملی اسرائیل در اورشلیم نگهداری می‌شوند، شناخت.

استفان لیت، مسئول بایگانی کتابخانه ملی اسرائیل در این‌باره گفت: «اکنون آخرین بخش از املاک ماکس برود و شاید ارزشمندترین بخش آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.» حدود دو هفته پیش، ۶۰ پوشه با اسناد اصلی که در کل شامل هزاران صفحه می‌شود به بیت‌المقدس (اورشلیم) رسید. در میان آن‌ها دفتر آموزش زبان عبری توسط کافکا ، یک دفترچه شامل طرح‌های کافکا، ده‌ها نامه او به برود و سه نسخه از داستان کافکا به نام « تدارک عروسی در دهکده» دیده می‌شوند.

استفان لیت در مورد طرح‌های کافکا گفت: «ممکن است این طرح‌ها خطخطی‌های ابتدایی خوانده شود، اما این جنبه از کافکا کاملاً ناشناخته بود.» لیت اظهار امیدواری کرد که با این طرح‌ها جنبه‌های تازه‌ای از شخصیت کافکا شناخته شود: «بعضی اوقات شما می‌توانید یک شخص را بیشتر در تصاویر کشف کنید تا در متون نوشتاری.»

تمام اسناد مربوط به کافکا که اکنون از سوئیس رسیده است باید حداکثر تا پایان سال بر روی اینترنت به نمایش گذاشته شوند.

فرانتس کافکا، از مهم‌ترین نویسندگان جهان است. او در سال ۱۸۸۳ در پراگ متولد شد و در سال ۱۹۲۴ در کیرلینگ در اتریش درگذشت.

رمان‌های مسخ، قصر و محاکمه که توسط مترجمان گوناگون بار‌ها به فارسی ترجمه و منتشر شده است، از مهم‌ترین آثار او به‌شمار می‌آیند. این آثار به‌لحاظ فضاسازی و منطق فلسفی و درونی اثر نمایانگر سبکی به‌نام کافکائسک یا کافکایی هستند: موقعیت‌هایی که از نظر پیچیدگی به‌نوعی وضعیت بشر در قرن بیستم را نشان می‌دهند.

نخستین بار زنده یاد صادق هدایت، با ترجمه رمان محاکمه، کافکا را به ایرانیان شناساند.

بیشتر بخوانید:

باز (ی) خوانی یک متن: فرفره کافکا

Share